more_horiz
Wiadomości

Portugalia w ogniu. Do akcji wkraczają strażacy z sąsiedniej Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 21:46
W poniedziałkowe popołudnie w północnej Portugalii nasiliły się pożary, trawiące ten kraj od ponad tygodnia. W dystrykcie Vila Real w ogniu zginęło starsze małżeństwo podróżujące samochodem.
Między innymi tacy strażacy walczą z ogniem w Portugalii
Między innymi tacy strażacy walczą z ogniem w Portugalii Foto: PAP/Julian Perez

Z dochodzenia wynika, że podróżująca autem para seniorów została zaskoczona przez żywioł i nie udało im się uciec. Samochód wraz z pasażerami spłonął.

Według portugalskiej obrony cywilnej w poniedziałkowe popołudnie w całym kraju z powodu ognia nieprzejezdnych jest kilkadziesiąt dróg, w tym dwie autostrady, m.in. trasa prowadząca do Guardy.

Z informacji służb wynika, że w rejonie tego miasta ekipy ratownicze odnalazły przed nastaniem wieczora inny spalony pojazd. Utrzymują jednak, że ich pasażerom w porę udało się opuścić auto.

Tymczasem obrona cywilna Portugalii potwierdziła w poniedziałek wieczorem, że do walki z żywiołem, który w okolicach miasta Chaves trawił lasy i łąki od soboty, włączyła się straż pożarna z Hiszpanii, po tym, jak ogień przedostał się na drugą stronę granicy.

Wysokie temperatury nie tylko w Portugalii

Powodem pożarów są olbrzymie upały, które przybyły do Europy z Afryki Subsaharyjskiej. Może je spotkać nie tylko w Portugalii. Problem jest również np. w Hiszpanii. To tam zginął jeden ze strażaków gaszący pożar lasu. W sumie takich ognisk zapalnych w całym kraju jest ponad 60. 

Jak poinformował premier Hiszpanii Pedro Sanchez, 62-letni strażak zginął w Ferreruela de Tabara, w gminie Losacio, we wspólnocie autonomicznej Kastylii i Leonu. Ze śledztwa wynika, że mężczyzna poniósł śmierć walcząc z dużym pożarem lasu, kiedy został okrążony przez ogień.

W poniedziałek największe pożary występują w Galicii, w północno-zachodniej części kraju, a także w położonych na zachodzie wspólnotach autonomicznych Estremadury oraz Kastylii i Leonu, gdzie w rano ewakuowano około tysiąca osób.

W kraju temperatury przekraczają 40 stopni celsjusza.

Fala upałów w Europie, PAP Infografika/ Maciej Zieliński Fala upałów w Europie, PAP Infografika/ Maciej Zieliński

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także