more_horiz
Wiadomości

Rośnie napięcie w Górskim Karabachu. Azerowie oskarżani o ostrzelanie miast z dronów

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 23:05
W Górskim Karabachu znowu słychać eksplozje i strzały. Władze w Stepanakercie informują, że wojska Azerbejdżanu użyły dronów i ostrzelały miejscowości kontrolowane przez żołnierzy nieuznawanej republiki. Miał to być odwet za zabicie przez Ormian azerskiego żołnierza.
W Górskim Karabachu znów dochodzi do eskalacji napięcia
W Górskim Karabachu znów dochodzi do eskalacji napięciaFoto: Vera Larina/ Shutterstock

W wyniku akcji odwetowej zginęło dwóch żołnierzy sił zbrojnych Armenii, a 14 zostało rannych.

Częściowa mobilizacja w Górskim Karabachu

Przywódca nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu Arajik Harutunian ogłosił częściową mobilizację. W ocenie niezależnych komentatorów taka decyzja powoduje eskalację napięcia w całym regionie.

Walki między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach trwają od lat 80. XX wieku. Niepodległości Republiki nie uznał żaden kraj na świecie, ale od początku samozwańcze władze są wspierane przez Armenię.

W 2020 roku Azerbejdżan uderzył na siły separatystów i wspierającą ich armię Ormian. W wyniku walk zginęło około sześciu tysięcy osób. Baku przejęło kontrolę nad znaczną częścią terytorium nieuznawanej Republiki.


Posłuchaj
00:41 karabach - spec - jastrzebski.mp3 W Górskim Karabachu znowu słychać eksplozje i strzały. Władze w Stepanakercie informują, że wojska Azerbejdżanu użyły dronów i ostrzelały miejscowości kontrolowane przez żołnierzy nieuznawanej republiki - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

mbl

Zobacz także

Zobacz także