Starcia między Azerbejdżanem i Armenią. W Górskim Karabachu ogłoszono częściową mobilizację

2022-08-03, 17:43

Starcia między Azerbejdżanem i Armenią. W Górskim Karabachu ogłoszono częściową mobilizację
Władze Górskiego Karabachu ogłosiły częściową mobilizację z powodu rosnących napięć w stosunkach z Azerbejdżanem. Foto: Vera Larina/ Shutterstock.com

Władze Górskiego Karabachu ogłosiły częściową mobilizację z powodu rosnących napięć w stosunkach z Azerbejdżanem. Od kilku dni dochodzi tam do starć, w których zdaniem mieszkających tam Azerów miało zginąć już 4 ormiańskich żołnierzy, a 15 miało zostać rannych.

Górski Karbach jest międzynarodowo uznany za część Azerbejdżanu, ale po wojnie z przełomu lat 80-tych i 90-tych, ze wsparciem Armenii, uzyskał niezależność od Baku. W 2020 roku Azerowie przeprowadzili udaną ofensywę, odbijając większość utraconych terytoriów i zdobywając część Karabachu. Odcięty on został niemal całkowicie od terytorium Armenii.

Pomimo podpisania zawieszenia broni, na linii rozgraniczenia często dochodzi do wymiany ognia. Przestrzegania porozumienia miały pilnować pokojowe siły rosyjskie.

Gaz z Azerbejdżanu

Po agresji Rosji na Ukrainę, Azerbejdżan stał się ważnym partnerem dla Unii Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podpisali w połowie lipca w Baku umowę o zwiększeniu dostaw kaspijskiego gazu na Stary Kontynent.

Otwieramy nowy rozdział we współpracy energetycznej z Azerbejdżanem - powiedziała szefowa Komisji. Dodała, że w związku z wykorzystywaniem przez Rosję surowców energetycznych jako broni Unia postawiła na zróżnicowanie dostaw.

Dwustronne porozumienie z Azerbejdżanem przewiduje podwojenie eksportu do Europy do 20 miliardów metrów sześciennych rocznie przez Południowy Korytarz Gazowy do 2027 roku. "Unia Europejska zdecydowała się odejść od dostaw z Rosji i skierować ku bardziej niezawodnym i godnym zaufania dostawcom. 

Czytaj także:

dz

Polecane

Wróć do strony głównej