more_horiz
Wiadomości

Spotkanie Putin-Erdogan. Cztery godziny rozmów i wspólne oświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 22:40
Prezydenci Turcji i Rosji spotkali się w Soczi nad Morzem Czarnym. Po 4-godzinnych rozmowach Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin wyrazili gotowość do pogłębienia współpracy między krajami "pomimo obecnych wyzwań na arenie regionalnej i globalnej". 
Putin i Erdogan spotkali się w Soczi. Zapewnili o kontynuowaniu współpracy
Putin i Erdogan spotkali się w Soczi. Zapewnili o kontynuowaniu współpracyFoto: PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Prezydenci zgodzili się również wzmocnić dwustronną wymianę gospodarczą. Stwierdzili, że ich "konstruktywna współpraca" odegrała ważną rolę w umożliwieniu morskiego eksportu zboża blokowanego w portach na południu Ukrainy od początku inwazji Rosji przeciwko temu państwu.

W wydanym wspólnie oświadczeniu Erdogan i Putin również zwrócili uwagę na konieczność "pełnej implementacji porozumienia stambulskiego, pozwalającego m.in. na nieprzerwany eksport rosyjskiego zboża, nawozów i surowców niezbędnych do ich produkcji".

Liderzy osiągnęli także porozumienie w sprawie pokrycia przez Turcję części opłat za import rosyjskiego gazu w rublach - podał Reuters.

Prezydenci podkreślili determinację obu państw w walce przeciwko organizacjom terrorystycznym w Syrii. Przed samym spotkaniem z Putinem turecki prezydent oznajmił, że koordynacja działań obu państw "przyniesie ulgę rejonowi Bliskiego Wschodu". Erdogan dodał, że Turcja ceni współpracę z Rosją w kwestii zwalczania terroryzmu.

Czytaj także:

kp 

Zobacz także

Zobacz także