more_horiz
Wiadomości

Cios w Grupę Wagnera. Mali: dżihadyści mieli zabić rosyjskich najemników

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 03:43
Dżihadyści powiązani z Al-Kaidą poinformowali w poniedziałek wieczorem, że w zasadzce w środkowej części Mali zabili czterech najemników z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej zwanej grupą Wagnera.
Dżihadyści powiązani z Al-Kaidą twierdzą, że zabili czterech najemników z rosyjskiej grupy Wagnera
Dżihadyści powiązani z Al-Kaidą twierdzą, że zabili czterech najemników z rosyjskiej grupy WagneraFoto: Joe Penney / Reuters / Forum

Z komunikatu ugrupowania wynika, że bojownicy starli się z najemnikami w sobotę w regionie Mopt.

Rząd tymczasowy w Mali, który przejął władzę w wyniku wojskowego zamachu stanu w 2020 r., walczy z islamskimi rebeliantami przy wsparciu najemników z rosyjskiej grupy Wagnera. Zarówno Mali, jak i Rosja twierdzą, że nie są to najemnicy, lecz instruktorzy wspierający lokalne oddziały wojskowe.

Atak na Ukrainie

Szef ługańskiej administracji obwodowej Serhij Hajdaj poinformował, że siły ukraińskie uderzyły w kwaterę główną grupy Wagnera w okupowanej przez Rosjan Popasnej. Eksplozje w bazie potwierdziła też strona rosyjska, według której na kwaterę spadły pociski wystrzelone z wyrzutni HIMARS.

Grupa Wagnera to rosyjska agencja wojskowa, która werbuje najemników między innymi spośród więźniów zakładów karnych oraz jeńców wojennych. Członkowie grupy odznaczają się szczególnym okrucieństwem.

Jest oskarżana przez międzynarodowe organizacje praw człowieka i lokalne społeczności w Mali o udział w masakrach ludności cywilnej.

as 

Zobacz także

Zobacz także