Pociski hipersoniczne Kindżał tuż przy granicy z Polską. Rosjanie zbroją Kaliningrad
Rosja rozmieściła w Kaliningradzie swoje trzy najnowocześniejsze rakiety - pociski hipersoniczne Kindżał. Zostały one tam dostarczone przez myśliwce MiG-31, które - według rosyjskiego resortu obrony - mają być w stałej gotowości bojowej - podała w czwartek amerykańska agencja Associated Press, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.
2022-08-19, 04:30
Według rosyjskiej armii Kindżał ma zasięg do 2 tys. km i leci z 10-krotną szybkością dźwięku, jest zatem trudny do przechwycenia.
Dowództwo sił powietrznych Ukrainy przyznało, że armia ukraińska nie dysponuje zasobami obrony przeciwlotniczej, które mogłyby skutecznie przeciwstawiać się Kindżałom.
Wojska rosyjskie użyły ostatnio tych rakiet na początku sierpnia w ataku na obwód winnicki. W sumie od początku inwazji na Ukrainę odnotowano tylko kilka przypadków zastosowania pocisków tego typu, a Rosjanie starają się je wykorzystywać wyłącznie przeciw nadzwyczaj ważnym celom - ogłosiło dowództwo sił powietrznych Ukrainy.
O użyciu pocisków Kindżał w atakach na Ukrainę poinformowano po raz pierwszy w marcu. Celem był wówczas podziemny magazyn rakiet i amunicji lotniczej w Delatynie w obwodzie iwanofrankowskim na zachodzie kraju.
REKLAMA
Pociski hipersoniczne Kindżał w Kaliningradzie. Komentarz litewskiego ministra
- Myślę, że nie powinniśmy się zbytnio przejmować lokalizacją takich czy innych ich pocisków. Zwłaszcza że arsenały znajdujące się w Kaliningradzie były intensywnie wykorzystywane w wojnie z Ukrainą. Dużo stamtąd zabrali. Te pociski nie zmieniają w jakikolwiek sposób sytuacji - ocenił w czwartek minister obrony Litwy Arvydas Anushauskas.
Zaznaczył, że Rosja zawsze stanowi zagrożenie dla swoich sąsiadów.
- Zełenski ostrzega przed katastrofą w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. "Sytuacja jest najtrudniejsza w historii"
- Wzrosła liczba zabitych w ostrzale Charkowa. Wśród ofiar są dzieci
Zobacz także: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w "Sygnałach dnia"
jp
REKLAMA
REKLAMA