more_horiz
Wiadomości

Chorwacja: ścieki przemysłowe i odpady z kanalizacji w Neretwie. 10-krotne przekroczenie normy metali ciężkich

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 12:39
Mająca swoje źródła w Bośni i Hercegowinie, a przepływającą przez Chorwację do Adriatyku Neretwa jest zatruta ściekami przemysłowymi oraz wpuszczanymi z Mostaru odpadami z kanalizacji - alarmuje dziennik "Slobodna Dalmacija".
Chorwacka gazeta twierdzi, że Neretwę zatruwają ścieki z Bośni i Hercegowiny
Chorwacka gazeta twierdzi, że Neretwę zatruwają ścieki z Bośni i HercegowinyFoto: shutterstock/goran_safarek

Gazeta, powołując się na Agencję ds. obszaru wodnego Morza Adriatyckiego, poinformowała, że w rzece wykryto nawet 10-krotnie większe niż dopuszczane ilości miedzi, cynku i niklu.

Zanieczyszczeniem zagrożone są rodzime gatunki ryb - głównie węgorze - oraz żaby. Rzeka może również narazić na niebezpieczeństwo ostrygi i małże w chorwackich zatokach morskich.

Brak kontroli

Ekolodzy są zgodni, że szczególnie niepokojące jest odkładanie się metali ciężkich w korytach Neretwy, które zanieczyszcza odprowadzanie ścieków z okolicznych zakładów przemysłu metalurgicznego.

Alarmują, że problem potęguje fakt rzadkiego przeprowadzania inspekcji mających określić poziom zanieczyszczenia wody w rzece i ilość wpuszczanych do niej metali.

Metale ciężkie

"Każdy wzrost stężenia metali ciężkich w glebie, wodzie i powietrzu zagraża zdrowiu ludzi, a zwłaszcza dzieci, u których może powodować poważne zaburzenia rozwoju neurologicznego. Metale ciężkie powodują choroby płuc i nerek, uszkodzenia genetyczne, zmniejszają płodność i zwiększają ryzyko zachorowania na raka, a gdy dotrą do gleby lub wody, zostają tam na zawsze" - przypomniał chorwacki dziennik.

Azotany i fosforany w Neretwie sprzyjają też rozwojowi inwazyjnych gatunków roślin, co zaburza naturalną równowagę w korycie rzeki.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także