Węgry: uroczystości polonijne w Balatonboglár. Tam w czasie wojny działała polska szkoła
W Balatonboglár na Węgrzech, jak co roku przed rozpoczęciem roku szkolnego i przed rocznicą wybuchu II wojny światowej, odbyły się uroczystości polonijne. To w tym mieście swoją siedzibę w czasie wojny miała największa polska szkoła.
2022-08-28, 18:53
W kościele, w którym proboszczem był założyciel polskiej szkoły ksiądz Béla Varga, odbyła się msza święta, po której duchownemu złożono hołd. W mieście odbył się też polski piknik.
Grób księdza Béli Vargi znajduje się w podziemiach kościoła, tuż obok stoi pomnik Pála Telekiego, premiera Węgier, który przyjął polskich uchodźców.
Uczestnicy uroczystości, w tym przedstawiciele polskiej ambasady, węgierskiej Polonii, Instytutu Pamięci Narodowej i władz Balatonboglar złożyli kwiaty w obu tych miejscach.
- To jest też forma edukacyjna dla młodych ludzi, dla młodych pokoleń, żeby wiedzieli, że w czasie wojny, w czasie okupacji uczyli się ich rówieśnicy - mówiła Ewa Ronay, rzecznik narodowości polskiej w węgierskim Zgromadzeniu Narodowym.
REKLAMA
Szacuje się, że w czasie II wojny światowej przez Węgry przewinęło się nawet 100 tys. uchodźców z okupowanej Polski. Część z nich pozostała w tym kraju przez cały okres wojny.
Na wniosek księdza Vargi, zaakceptowany przez premiera Telekiego, w Balatonboglar, powstało gimnazjum i liceum polskie. Przez nieco ponad cztery lata uczyło się tu ponad 600 młodych Polaków, prawie 200 zdało polską maturę.
- Polscy turyści jednymi z najliczniej odwiedzających Węgry. Wiemy, które miejsce najchętniej wybierają
- Na Węgrzech odsłonięto popiersie rotmistrza Pileckiego. "Dowód przyjaźni i wspólne upamiętnianie bohaterów"
fc
REKLAMA
REKLAMA