more_horiz
Wiadomości

Wzrost przemocy wobec dziennikarzy w Kolumbii. Na północy kraju zabito dwóch redaktorów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 02:42
Dwoje dziennikarzy zostało zastrzelonych w niedzielę w departamencie Magdalena, na północy Kolumbii. Ofiarami są 37-letni Leiner Montero i o dwa lata starsza Dilia Contreras.
Kolumbia: dwoje dziennikarzy zabitych na północy kraju
Kolumbia: dwoje dziennikarzy zabitych na północy krajuFoto: Shutterstock/Alexander Canas Arango

Z informacji kolumbijskiego dziennika "El Tiempo" wynika, że śledczy sprawdzają motywy, dla których doszło do brutalnego ataku z bronią w ręku na przedstawicieli mediów we wsi Santa Rosa de Lima.

Gazeta, powołując się a źródła policyjne, twierdzi, że trzeci z podróżujących autem dziennikarzy, Joaquin Alberto Gutierrez, został ranny i z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala.

Według jednej z hipotez nieznani sprawcy podróżujący motocyklem ostrzelali auto z wracającymi z lokalnego święta w Santa Rosa de Lima redaktorów kierując się motywem rabunkowym.

Wzrost przemocy wobec dziennikarzy

Śledczy biorą też pod uwagę możliwość zemsty, po tym jak przed opuszczeniem centrum miasta dziennikarz Leiner Montero miał rzekomo brać udział w bójce.

Policja zaznacza jednak, że przed udaniem się trójki dziennikarzy na lokalny festyn żaden z nich nie był celem pogróżek.

Leiner Montero pełnił funkcję szefa rozgłośni Sol Digital Stereo, zaś Contreras pracowała jako redaktor portalu La Bocina Col.

Z szacunków Fundacji na rzecz Wolności Mediów (FLIP) wynika, że w Kolumbii doszło do wzrostu przemocy wobec dziennikarzy. Ta pozarządowa organizacja z Bogoty szacuje, że w ubiegłym roku zaatakowano przedstawicieli mediów 768 razy, w tym dopuszczono się jednego zabójstwa.

Według FLIP od 1977 roku w Kolumbii zabito łącznie 164 dziennikarzy.

Czytaj więcej:

dn

Zobacz także

Zobacz także