Brytyjskie media komentują raport ws. polskich strat wojennych. Piszą o "krwawej i barbarzyńskiej" niemieckiej okupacji
Dziennik "The Sun" określił niemiecką okupację Polski jako "krwawą" oraz "barbarzyńską". Z kolei Stacja Sky News oraz dzienniki "Evening Standard" i "Daily Mail" przypominają, że sześć milionów Polaków, w tym trzy miliony polskich Żydów, zginęło podczas wojny. Brytyjskie media opisały jednocześnie opublikowany przez Polskę raport będący podstawą do roszczeń reparacyjnych wobec Niemiec.
2022-09-02, 12:25
Brytyjskie media zwracają szczególna uwagę na skalę zniszczeń, których Polska doznała w efekcie II wojny światowej.
Stacja Sky News oraz dzienniki "Evening Standard" i "Daily Mail" oprócz przypomnienia o ofiarach śmiertelnych niemieckiego nazizmu opisują też, że stolica kraju, Warszawa, została zniszczona po powstaniu w 1944 roku, w którym zginęło prawie 200 tys. cywilów. Wyjaśniają, że w 1953 roku ówczesne komunistyczne władze Polski zrzekły się wszelkich roszczeń do reparacji pod naciskiem Związku Sowieckiego, który chciał uwolnić Niemcy Wschodnie od wszelkich zobowiązań.
Polskie straty wojenne. Krwawa niemiecka okupacja
Z kolei "The Sun" określił niemiecką okupację Polski jako "krwawą" oraz "barbarzyńską". "Miliony Żydów zostały zamordowanych w Polsce przez nazistów, gdy Hitler prowadził swoją bezwzględną kampanię eksterminacji. Polacy zostali zniewoleni, a ich miasta i źródła utrzymania zniszczone przez Niemców podczas II wojny światowej - skutki nazistowskiej okupacji były odczuwalne przez pokolenia po zwycięstwie aliantów" - wskazuje gazeta.
O raporcie na temat strat wojennych napisały także - zwracając uwagę, że opublikowany on został w rocznicę niemieckiej napaści na Polskę - "Daily Telegraph", "Daily Express" oraz "Financial Times". Ta ostatnia gazeta, pisząc o możliwych reperkusjach dla relacji polsko-niemieckich, zauważa, że publikacja nastąpiła "w czasie napięć dyplomatycznych między Berlinem a Warszawą, ostatnio w związku z polskimi skargami, że niemiecki rząd wycofał się z obietnic udzielenia wsparcia wojskowego Kijowowi po rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę".
REKLAMA
- Reparacje wojenne. Prof. Krasnodębski: droga prawna będzie trudna, ale nie należy z niej rezygnować
- Kampania #bezprzedawNIEnia skierowana także do młodych Niemców. Gliński: zapraszamy ich do Polski
- Reparacje wojenne od Niemiec. Jerzy Małecki: w końcu zaczynamy walczyć o swoje, o sprawiedliwość
Zobacz: dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Programie 1 Polskiego Radia
ASP
REKLAMA