more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda w Abidżanie: propaganda rosyjska to jest absolutne kłamstwo

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 18:04
Rosja kłamie w sprawie wojny na Ukrainie. Rosja nie została w żaden sposób sprowokowana - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Abidżanie - stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Polski prezydent odwiedza Afrykę Zachodnią, gdzie chce między innymi przeciwstawić się rosnącym wpływom Rosji.
Rosja od wielu tygodni próbuje w afrykańskich mediach przekonać do swojej wersji wydarzeń na Ukrainie - wskazał Andrzej Duda
Rosja od wielu tygodni próbuje w afrykańskich mediach przekonać do swojej wersji wydarzeń na Ukrainie - wskazał Andrzej Duda Foto: Twitter/@prezydentpl

Andrzej Duda mówił w czasie spotkania z prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej, że Rosja od wielu tygodni próbuje w afrykańskich mediach przekonać do swojej wersji wydarzeń na Ukrainie. Polski prezydent podkreślał w Abidżanie, że Rosja próbuje zrzucić na Ukrainę winę za wybuch wojny.

- Propaganda rosyjska to jest absolutne kłamstwo. Rosja zaatakowała Ukrainę bez żadnego obiektywnego powodu, nie była w żaden sposób do tego sprowokowana, a w szczególności nie została do tego sprowokowana przez samą Ukrainę. Po prostu Ukraińcy chcą mieć swoje państw, wolne państwo. Nie chcą być częścią Rosji i dlatego walczą - mówił Andrzej Duda.

Przywrócić pokój

Prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattara dziękował Andrzejowi Dudzie za pomoc Polski w ewakuacji obywateli jego kraju z Ukrainy. Deklarował też, że jego kraj chce pomóc w zakończeniu wojny.

- Wybrzeże Kości Słoniowej w pełni popiera oraz angażuje się we wszystkie wysiłki społeczności międzynarodowej, by szybko przywrócić pokój na Ukrainie oraz przywrócić zaufanie między dwoma sąsiadami - podkreślał.

Alassane Ouattara apelował jednocześnie, aby świat mocniej angażował się w rozwiązywanie konfliktów w Afryce, w szczególności w Erytrei czy Sudanie.

Posłuchaj
00:21 abi1.mp3 Andrzej Duda: propaganda rosyjska to jest absolutne kłamstwo (IAR)

Rosja od kilku lat próbuje zwiększać swoje wpływy w Afryce, zarówno polityczne jak i gospodarcze. Od czasu inwazji na Ukrainę Moskwa poprzez działania propagandowe próbuje podważyć zaufanie krajów afrykańskich do Zachodu.

Posłuchaj
00:15 abi2.mp3 Alassane Ouattara: Wybrzeże Kości Słoniowej w pełni popiera oraz angażuje się we wszystkie wysiłki społeczności międzynarodowej, by szybko przywrócić pokój na Ukrainie oraz przywrócić zaufanie między dwoma sąsiadami (IAR)

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także