Szereg spotkań premiera Morawieckiego w Kijowie. Głównymi tematami bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że podczas piątkowych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim poruszono tematy bezpieczeństwa geopolitycznego, bezpieczeństwa wojskowego Ukrainy, a także kwestii gospodarczych i pomocy ze strony UE.
2022-09-09, 13:48
Na konferencji prasowej rzecznik rządu powiedział, że premier spotyka się w piątek w Kijowie m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.
- Głównymi tematami rozmów są kwestie związane oczywiście z bezpieczeństwem geopolitycznym, bezpieczeństwem wojskowym Ukrainy, ale tak naprawdę również całego naszego obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. Bo wiemy doskonale o tym, że zakusy Władimira Putina i Rosji są dużo dalej idące niż tylko atak na teren Ukrainy - mówił Müller.
Kwestie gospodarcze
Dodał, że wśród tematów rozmów są także kwestie gospodarcze oraz kwestie związane z dalszym wsparciem Ukrainy ze strony całej UE. - Polska oraz kilka innych krajów swoje zobowiązania wypełniają w szerokim zakresie, są przykładem tego w jaki sposób w takiej sytuacji kryzysowej należy pomagać. Natomiast w naszym przekonaniu to zapowiedziane wsparcie ze strony UE przekazywane jest w niewystarczającym tempie - powiedział Müller.
REKLAMA
- Cieszymy się, że po kilku rozmowach i naciskach na Brukselę padły wczoraj słowa ze strony przewodniczącej Komisji Europejskiej, że ta pomoc zostanie wypłacona w takim zakresie w jakim to było zapowiadane - dodał Müller.
Pieniądze dla Ukrainy
Komisja Europejska poinformowała, że w imieniu UE zaproponowała w środę dalsze 5 mld euro pożyczek w ramach pomocy makrofinansowej dla Ukrainy jako drugą część pakietu takiej pomocy w wysokości do 9 mld euro.
Zgodnie z propozycją środki zostaną udostępnione Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na korzystnych warunkach. Jako kolejny wyraz solidarności, budżet UE pokryje koszty odsetek i opłaty administracyjne związane z pożyczkami. Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich pożyczek pomocy makrofinansowej, KE zdobędzie środki na międzynarodowych rynkach kapitałowych i przekaże na tych samych warunkach na Ukrainę.
Pożyczki dla Ukrainy będą zabezpieczone gwarancjami udzielonymi przez państwa członkowskie UE, które uzupełnią rezerwy dostępne z unijnego budżetu. Pożyczki będą w pełni zabezpieczone na 70 proc. ich wartości.
REKLAMA
Gdy tylko Parlament Europejski i Rada zatwierdzą środowy wniosek oraz podpisany zostanie protokół ustaleń i umowa z władzami ukraińskimi, KE szybko wypłaci 5 miliardów euro.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powiedziała, że poparcie UE dla Ukrainy jest niezachwiane.
Posłuchaj
- "To Lwów jest moim światem". Wzruszająca opowieść Polki z Ukrainy o życiu na uchodźstwie
- Ukraińska kontrofensywa. Zełenski: wyzwoliliśmy ponad tysiąc kilometrów terytorium
- Prof. Konrad Raczkowski: to nie jest fala migracji, tylko uchodźstwo wojenne
Zobacz także: Zbigniew Kuźmiuk w Polskim Radiu 24
dz
REKLAMA