more_horiz
Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda podsumował wizytę w Afryce. "Zachód musi widzieć w niej partnera"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 21:42
Andrzej Duda napisał, że "Zachód musi traktować Afrykę jak partnera", jeśli chce zwalczać kremlowską dezinformację na tym kontynencie. Prezydent w mediach społecznościowych podsumował zakończoną w czwartek trzydniową podróż, podczas której odwiedził Nigerię, Wybrzeże Kości Słoniowej i Senegal.
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce. Podsumowanie spotkań z tamtejszymi przywódcami
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce. Podsumowanie spotkań z tamtejszymi przywódcamiFoto: PAP/Leszek Szymański

Andrzej Duda z prezydentami państw afrykańskich omówił sprawy Ukrainy, surowców i żywności. "W ciągu kilkudziesięciu godzin rozmawiałem z trzema wybitnymi liderami Afryki" - napisał.

Andrzej Duda w Afryce. Walka z rosyjską dezinformacją

Wizyta prezydenta w Afryce rozpoczęła się we wtorek 6 września. Pierwszym przystankiem była Nigeria. Andrzej Duda i Muhammadu Buhari, podpisali memorandum o współpracy w rolnictwie. Oba kraje chcą w ten sposób zwiększyć poziom handlu w obliczu kryzysu żywnościowego, który został wywołany przez Rosję. Przywódcy rozmawiali także o bezpieczeństwie energetycznym. 

Z kolei w środę prezydent złożył wizytę roboczą w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie w Abidżanie odbył rozmowę "w cztery oczy" z tamtejszym prezydentem Alassane Ouattarą. - Rozmowy były bardzo długie i interesujące. Tworzą świetną perspektywę współpracy między naszymi krajami na przyszłość - podsumował spotkanie Andrzej Duda.

Prezydent RP mówił w czasie spotkania z prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattarą, że Rosja od wielu tygodni próbuje w afrykańskich mediach przekonać do swojej wersji wydarzeń na Ukrainie. Jako głowa państwa sąsiadującego z Ukrainą, Andrzej Duda podkreślał w Abidżanie, że Kreml próbuje zrzucić na Kijów winę za wybuch wojny. - Rosja kłamie w sprawie wojny na Ukrainie. Rosja nie została w żaden sposób sprowokowana - mówił.

W Dakarze, stolicy Senegalu, prezydent Andrzej Duda z Małżonką zostali oficjalnie przyjęci przez Prezydenta Macky'ego Salla i jego Małżonkę. Tu prezydent RP prowadził rozmowy na temat dostaw surowców energetycznych do Polski, rosyjskiego szantażu żywnościowego i rosyjskiej propagandy.

Czytaj także: 

Posłuchaj
00:24 11932903_1.mp3 Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w państwach Afryki Zachodniej (IAR)

 

Zobacz także: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w PR24

kmp

Zobacz także

Zobacz także