more_horiz
Wiadomości

Niemcy zapłacą więcej ofiarom Holokaustu. Jest przełomowa umowa z Izraelem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 16:05
Jak informują media między rządami Niemiec i Izraela doszło do istotnego porozumienia. W jego ramach część ocalałych z Holokaustu obywateli Izraela otrzyma od Niemiec łącznie 58 mln euro rocznie dodatkowego zadośćuczynienia.
Rząd Niemiec zgodził się zapłacić około 1,2 mld euro dla ocalałych z Holokaustu
Rząd Niemiec zgodził się zapłacić około 1,2 mld euro dla ocalałych z HolokaustuFoto: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Zgodnie z informacjami ze strony izraelskiej, Niemcy zobowiązały się do zadośćuczynienia o łącznej kwocie 1,2 mld euro, czyli około 58 mln euro rocznie. W Izraelu wciąż ma  mieszkać ok. 160 tys. osób ocalałych z Holokaustu.

- To historyczne porozumienie - stwierdziła Meraw Kohen, izraelska minister ds. równości społecznej. Niemcy i Izrael porozumiały się w tej sprawie dokładnie w 70. rocznicę Porozumienia Luksemburskiego.

 10 września 1952 r. republika Federalna Niemiec podpisałam z Izraelem umowę na mocy, której zaciągnięto zobowiązanie do wypłaty odszkodowań za ludobójstwo dokonane w czasie II wojny światowej. Umowa ta nakazywała nowo powstałej republice do wypłaty w rocznych ratach łącznie 3,45 ówczesnych miliardów marek.

Moralny fundament demokracji

Porozumienie to było pierwszym bilateralnym porozumieniem między Republiką Federalną Niemiec a innym państwem. Jak powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas obchodów rocznicy zawarcia porozumienia obchodzonych w Muzeum Żydowskim w Berlinie, stanowiło ono w pewnym sensie drugi akt założycielski RFN jako "moralny fundament" niemieckiej demokracji.

- Przez zbrodnie Szoah Niemcy upadły moralnie zbyt nisko, by mieć nadzieję na porozumienie - powiedział kanclerz Niemiec. Zaznaczył też, że dla sprawującego wówczas rządy Konrada Adenauera było oczywistym, że zadośćuczynienie nie zmyje niemieckiej winy.

Olaf Scholz podkreślił, że zadośćuczynienie ofiarom jest rodzajem historycznej odpowiedzialności Niemiec.  Dlatego też - jak podkreślił - niemieckie władze będą sprawdzały, co jeszcze należy uczynić, aby pomóc godnie żyć pozostałym przy życiu ofiarom Holokaustu. - Pod tym względem nie będziemy sobie nic ułatwiać - podkreślił.

Czytaj także:

Zobacz także: Arkadiusz Mularczyk w "Salonie politycznym Trójki"

es/interia.pl

Zobacz także

Zobacz także