Szef MEiN: litewskie władze zobowiązały się rozwiązać problem polskiej szkoły w Połukniu
Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, przekazał dziennikarzom w Wilnie, że litewskie władze zobowiązały się natychmiast zadziałać w kwestii polskiego Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu. Sprawa dotyczy niedawnej decyzji władz rejonowych, które zlikwidowały w placówce starsze klasy. W litewskiej stolicy odbyły się dziś polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe.
2022-09-16, 16:13
Na początku tygodnia uczniowie klas 11 i 12 zostali skreśleni z rejestru szkolnego. Oznacza to, że nie są wychowankami polskiej placówki, a ich nauczyciele nie otrzymają wynagrodzenia pracę.
"Otrzymaliśmy zobowiązanie"
Minister Przemysław Czarnek powiedział, że szefowa litewskiego resortu oświaty Jurgita Šiugżdiniene zobowiązała się do rozwiązania tych dwóch problemów. - Uczniowie natychmiast powinni być zarejestrowani ponownie w systemie edukacyjnym, a nauczyciele powinni być zatrudnieni, a nie pracować społecznie. Do tego otrzymaliśmy zobowiązanie, a jak zostanie ono wykonane? Zobaczymy - powiedział minister.
Decyzję o likwidacji starszych klas władze rejonu trockiego podjęły w ubiegłym tygodniu. Argumentowały to niewystarczającą liczbą uczniów i zaproponowały, że polskie dzieci będą mogły nadal uczyć się w tym samym budynku, ale formalnie będą uczniami innego polskiego gimnazjum w rejonie trockim. Polacy, którzy są większością w Połukniu, nie zgadzają się z tą decyzją.
- Decyzja została już zaskarżona i złożona do sądu - powiedziała Polskiemu Radiu dyrektor szkoły w Połukniu Renata Krasowska. - Mamy nadzieję, że sąd zastosuje wszelkie środki zapobiegawcze i powstrzyma te działania - dodała.
REKLAMA
Wczoraj w Wilnie w związku z tą sprawą odbył się protest społeczności polskiej.
Posłuchaj
- Polskie szkolnictwo na Litwie zagrożone. Wykreślono z rejestru szkolnego uczniów polskiego gimnazjum
- Polskiej szkole na Litwie grozi likwidacja? Marcin Przydacz: sprawa zostanie rozwiązana
nj
REKLAMA