more_horiz
Wiadomości

Wzmożona aktywność wojskowa Rosjan w Mali. Kolejni żołnierze w pobliżu niemieckiej bazy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 11:20
Niemieckie siły wojskowe w Mali obserwują działania rosyjskich jednostek w Mali oraz funkcjonowanie portu lotniczego w Gao - poinformowała niemiecka minister obrony Christine Lambrecht. To reakcja na zwiększenie militarnej obecności Moskwy w tym rejonie. 
Niemieccy żołnierze w Mali pod Gao
Niemieccy żołnierze w Mali pod GaoFoto: PAP/DPA/Michael Kappeler

Rosyjskie jednostki pojawiły się w pobliżu niemieckiej bazy pod Gao. 

- Jakie są zadania rosyjskich oddziałów, które pojawiły się tuż przy naszym obozie? Czy tylko wspierają malijskich żołnierzy wyposażeniem i treningiem? Czy Rosjanie wpływają na działalność lotniska w Gao? - zastanawiała się minister w rozmowie z Reutersem. 

Zaznaczyła, że na razie rosyjska obecność nie ma znaczącego wpływu na działania operacyjne kontyngentu z Niemiec. Berlin wysłał do Mali ok. 1000 żołnierzy. Ich głównym zadaniem jest rekonesans na potrzeby misji pokojowej MINUSMA, którą ustanowiono w 2013 roku, jako wsparcie walki z islamskimi bojownikami

Rosyjska pomoc

Niemcy już w kwietniu wezwali rządzącą Mali juntę do zaprzestania współpracy z rosyjską grupą Wagnera, stawiając na szali wznowienie prowadzonych przez Unię Europejską szkoleń lokalnych sił zbrojnych.

Setki najemników Moskwy w ubiegłym roku przybyły do Mali jako wsparcie dla tamtejszego wojska. Od początku pojawiły się oskarżenia pod ich adresem dotyczące zbrodni wobec ludności cywilnej. 

Zakaz lotów

Niemcy tymczasem w sierpniu na trzy tygodnie zawiesili swoją misję po tym, jak nie mogli dojść z lokalnymi władzami do porozumienia w sprawie zgody na loty dronów. Jak wskazywali, bez lotów zwiadowczych nie są w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa swoim żołnierzom.

W kontekście nieporozumień z obecnym rządem w Bamako i rosnącej rosyjskiej obecności pojawiają się wątpliwości, czy niemiecka misja będzie kontynuowana. 

Czytaj także:

fc


Zobacz także

Zobacz także