more_horiz
Wiadomości

Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II. Prezydent Duda: to ważny moment w historii świata

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 19:21
- Było to piękne pożegnanie Jej Królewskiej Mości, niezwykle podniosła uroczystość - podkreślił w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda, pytany o pogrzeb brytyjskiej królowej Elżbiety II. Według niego "na pewno był to ważny moment w historii świata".
Prezydent Duda o uroczystościach pogrzebowych Elżbiety II: to ważny moment w historii świata
Prezydent Duda o uroczystościach pogrzebowych Elżbiety II: to ważny moment w historii świataFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Prezydent został zapytany na konferencji prasowej w Nowym Jorku o refleksje po poniedziałkowych uroczystościach pogrzebowych królowej Elżbiety II.

- Przede wszystkim niezwykła podniosłość tej uroczystości. Ogromny szacunek, jakim społeczeństwo brytyjskie darzyło swoją królową. I teraz, w jakiej atmosferze pamięci pozostanie ona na pewno w sercach Brytyjczyków - powiedział Andrzej Duda.

"Piękne, niezwykle podniosłe uroczystości"

Jak mówił, było to bardzo ujmujące i każdy, kto był tam na miejscu, z całą pewnością to odczuwał.

- Piękne, niezwykle podniosłe uroczystości. Mogę powiedzieć, że było to piękne pożegnanie Jej Królewskiej Mości. I ten moment poczucia tego, że rzeczywiście jest ta kontynuacja taka niezwykła też, jeżeli patrzy się przez pryzmat stuleci monarchii brytyjskiej, że król przejmuje dalej pałeczkę i będzie dalej prowadził sprawy wspólnoty brytyjskiej jako ten monarcha, który sprawuje władzę - podkreślił prezydent.

- Widać tę ogromną tradycję, czuje się to bardzo, tę wielką odpowiedzialność za sprawy społeczeństwa, państwa całej wspólnoty brytyjskiej - dodał.

Według niego "na pewno był to ważny moment w historii świata". - I muszę też powiedzieć, że ze wzruszeniem przeżywaliśmy z żoną te uroczystości - zaznaczył prezydent Duda.

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także