Spotkanie unijnych ministrów ws. cen energii. "Musimy podjąć bezprecedensowe działania"
O godz. 10.00 rozpocznie się dziś w Brukseli nadzwyczajna unijna narada ministerialna w sprawie kryzysu energetycznego. Celem spotkania ministrów jest uzgodnienie działań, które pozwolą na obniżenie wysokich cen energii. Podstawą do dyskusji są plany Komisji Europejskiej. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
2022-09-30, 04:57
Obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej i zebranie nadmiernych zysków firm energetycznych, by przekazać je odbiorcom dotkniętym przez kryzys - to propozycje Komisji . - Musimy podjąć te bezprecedensowe działania, by sytuacja się nie pogorszyła i by chronić obywateli i firmy przed rosnącymi bardzo szybko cenami energii - argumentowała unijna komisarz do spraw energii Kadri Simson.
Propozycje KE to m.in. obowiązkowe oszczędzanie energii
Komisja zaproponowała skoordynowane oszczędności w całej Unii - obowiązkowe ograniczenia zużycia energii elektrycznej w wybranych godzinach szczytu. Ponadto 140 miliardów euro ma być zebranych od firm energetycznych zarabiających teraz na wysokich cenach energii. I tu Komisja przedstawiła dwie propozycje. Pierwsza to pułap cenowy dla firm produkujących tanią elektryczność na przykład z odnawialnych źródeł energii, a druga to opłata solidarnościowa od firm produkujących z paliw kopalnych - ropy, gazu i węgla. W tym przypadku pobierana ma być jedna trzecia nadmiernych zysków uzyskanych ponad średnią z ostatnich trzech lat. Te pieniądze maja być przekazywane odbiorcom energii najbardziej dotkniętym jej wysokimi cenami.
Kwestia limitów cenowych za gaz
Polska, jak tłumaczyła w Brukseli kilkanaście dni temu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, jest przeciwna obowiązkowemu narzucaniu redukcji zużycia energii elektrycznej. - Jakakolwiek ingerencja w miks energetyczny wymaga jednomyślności. Nie ma mowy o kwalifikowanej większości. To są kompetencje każdego z państw członkowskich - podkreślała minister Moskwa.
Negatywnie też oceniła propozycje opłat od nadmiernych zysków firm energetycznych.
REKLAMA
- Minister Moskwa uspokaja: nie ma zagrożenia dostaw gazu. Na sezon jesienno-zimowy mamy jego nadmiar
- Prezes RARS zapewnia: węgla nie zabraknie
ms, IAR
REKLAMA