more_horiz
Wiadomości

Wsparcie przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank. KE zatwierdziła pomoc

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 05:42
Komisja Europejska poinformowała, że zatwierdziła pomoc na wsparcie przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank. Bruksela uznała, że pomoc państwa została przyznana zgodnie z unijnymi zasadami, podobnie jak szereg środków wsparcia.
KE zatwierdziła pomoc na wsparcie przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank
KE zatwierdziła pomoc na wsparcie przymusowej restrukturyzacji Getin Noble BankFoto: PAP/Albert Zawada

Według Komisji proces restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji polskiego banku koordynowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz powiązane środki wsparcia umożliwią uporządkowaną sprzedaż lub likwidację banku, chroniąc jednocześnie zarówno stabilność finansową, jak i równe warunki działania na jednolitym rynku.

Getin Noble Bank jest jednym z dziesięciu największych polskich banków, a łączna wielkość jego aktywów wynosi ponad 9 miliardów 200 milionów euro, czyli około 44 miliardów złotych. Od 2016 roku bank znajdował się w trudnej sytuacji ze względu na niską rentowność, co doprowadziło do wyczerpania kapitału. Dwa lata później doszło do paniki bankowej - w niecałe trzy tygodnie z banku wycofano ponad 10 miliardów złotych. Ryzyko prawne i kredytowe związane z kredytami hipotecznymi we frankach szwajcarskich dodatkowo zmniejszyło wartość aktywów banku.

Środki naprawcze wprowadzane przez bank okazały się niewystarczające. Wczoraj, na podstawie opinii Komisji Nadzoru Finansowego, Bankowy Fundusz Gwarancyjny uznał bank za zagrożony upadłością. Fundusz zdecydował też, że w interesie publicznym leży wszczęcie wobec banku przymusowej restrukturyzacji zgodnie z unijną dyrektywą, a nie postępowania upadłościowego na mocy prawa krajowego.

Restrukturyzacja banku

3 października działalność Getin Noble Banku zostanie przeniesiona do Banku BFG SA, którego właścicielem będzie - obok BFG - System Ochrony Banków Komercyjnych SA (SOBK), utworzony przez osiem największych banków komercyjnych działających w Polsce (Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska).

Przeniesienie działalności Getin Noble Banku odbywa się w ramach przymusowej restrukturyzacji, którą w piątek wszczął Bankowy Fundusz Gwarancyjny ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową GNB. Decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji BFG wydał w czwartek 29 września.

Czytaj także:

IAR/as

Zobacz także

Zobacz także