more_horiz
Wiadomości

Europejczycy ruszyli do urn. Weekend wyborczy na Starym Kontynencie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 11:27
Mijający weekend w Europie upływa pod znakiem wyborów. Do urn ruszyli między innymi mieszkańcy Bośni i Hercegowiny, Czech, Łotwy czy Bułgarii. Czy Stary Kontynent czeka zmiana rozkładu politycznych sił?
W wielu krajach Europy w weekend odbywają się wybory
W wielu krajach Europy w weekend odbywają się wyboryFoto: PAP/EPA/TOMS KALNINS

W niedzielę w Bułgarii rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne - czwarte od kwietnia 2021 roku. W czerwcu Zgromadzenie Narodowe przegłosowało wotum nieufności wobec premiera Kiriła Petkowa, który zakończył urzędowanie 2 sierpnia.

Tymczasowo szefem rządu pozostaje Gyłyb Donew. Sondaże wskazują, że największe szanse na zwycięstwo ma partia byłego premiera Bojko Borysowa, Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii. Za nią plasuje się partia Kontynuujemy Zmiany, Kiriła Petkowa. O władzę i miejsca w 240-osobowym parlamencie Bułgarii walczą 22 partie, w tym sześć koalicji. Szacowana frekwencja wynosi 40 procent. Lokale wyborcze otwarto o 9.00 czasu obowiązującego w Polsce.

Głosowanie na Łotwie

Z kolei na Łotwie zakończyły się wybory parlamentarne. Jak poinformowała tamtejsza Centralna Komisja Wyborcza, po przeliczeniu ponad 90 proc. głosów wybory wygrała partia Nowa Jedność obecnego premiera Kriszjanisa Karinsza. Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyła natomiast partia Zgoda, która kojarzona jest jako ugrupowanie rosyjskie. Nowy parlament na Łotwie tworzyć będzie osiem ugrupowań.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:45 11970752_1.mp3 Na Łotwie zakończyły się wybory parlamentarne - relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 

Wybory w Bośni i Hercegowinie

Także w Bośni i Hercegowinie niedziela jest dniem wyborów. Mieszkańcy tego kraju wybierają członków trzyosobowego, rządzącego Prezydium, a także deputowanych do parlamentu i władze lokalne. Do głosowania jest uprawionych prawie 3 miliony 400 tysięcy osób. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o 19 naszego czasu, a wstępne wyniki mają być znane dwie godziny później.

Obecnie Bośnia i Hercegowina przeżywa największy kryzys polityczny od zakończenia wojen bałkańskich w latach 90. Przyczyniła się do niego separatystyczna polityka lokalnych władz serbskich. Sytuację pogarsza wysokie bezrobocie i inflacja. Kampania wyborcza była zdominowana przez agresywną retorykę nacjonalistyczną.

Druga tura wyborów do Senatu w Czechach

Natomiast w Czechach w weekend odbywała się druga tura wyborów uzupełniających do Senatu. Co dwa lata mieszkańcy wybierają tam jedną trzecią składu izby. W tym roku przed chadecją wygrała Obywatelska Partia Demokratyczna z przewodniczącym Miloszem Vystrczilem na czele. Warto dodać, że w czeskich wyborach pojawił się polski akcent - we Frydku-Mistku w drugiej turze znalazł się polski kandydat, zastępca hetmana kraju morawsko-śląskiego Stanisław Folwarczny.

Ważne głosowanie odbywa się też poza naszym kontynentem - w Brazylii. Mieszkańcy tego kraju wybierają prezydenta oraz wiceprezydenta, deputowanych do Kongresu i legislatyw stanowych, a także gubernatorów i wicegubernatorów stanów oraz Dystryktu Federalnego. 

Czytaj także:

Posłuchaj
00:58 11968358_1.mp3 W Czechach odbyły się wybory uzupełniające do Senatu - relacja Wojciecha Stobby (IAR) 

ng/IAR/kor

Zobacz także

Zobacz także