more_horiz
Wiadomości

Wybory na Łotwie. Rosyjska partia poza parlamentem, centroprawica z najlepszym wynikiem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 09:54
Jak poinformowała łotewska Centralna Komisja Wyborcza, po przeliczeniu ponad 90 proc. głosów wybory parlamentarne na Łotwie wygrała partia Nowa Jedność obecnego premiera Kriszjanisa Karinsza. Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyła natomiast partia Zgoda, która kojarzona jest jako ugrupowanie rosyjskie. Nowy parlament tworzyć będzie osiem ugrupowań. 
Po przeliczeniu większości głosów wybory na Łotwie wygrywa partia obecnego premiera Nowa Jedność
Po przeliczeniu większości głosów wybory na Łotwie wygrywa partia obecnego premiera Nowa JednośćFoto: PAP/EPA/TOMS KALNINS

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Centralną Komisję Wyborczą, po przeliczeniu ok. 90 proc. głosów, pięcioprocentowy próg wyborczy przekroczyło osiem ugrupowań.

Na centroprawicową partię Nowa Jedność zagłosowało ok. 19 proc. wyborców, ok. 13 proc. opowiedziało się za będącym dotychczas w opozycji centrowym Związkiem Zielonych i Rolników, natomiast ok. 11 proc. za Zjednoczoną Listą, skupiającą regionalnych polityków i przedsiębiorców. 

Do parlamentu wejdzie również centroprawicowe Zjednoczenie Narodowe Wszystko dla Łotwy!, a także socjaldemokraci z partii Progresywni. Do Sejmu kolejnej kadencji nie dostaną się współrządzący obecnie Konserwatyści.

Kandydaci walczyli o sto miejsc w Sejmie z 19 list wyborczych. Przed wyborami eksperci i media prognozowali, że nowy - czternasty - parlament będzie rozdrobniony, a sformowanie rządu może trwać długo.

Wybory parlamentarne na Łotwie

Jedna z partii określanych jako rosyjska - Socjaldemokratyczna Partia Zgoda - według dotychczasowych danych Centralnej Komisji Wyborczej nie wejdzie do parlamentu. W poprzednich wyborach to ugrupowanie cieszyło się największą popularnością.

W tym roku w Łatgalii, która tradycyjnie głosowała za Zgodą, ugrupowanie zajęło dopiero trzecie miejsce. Wybory w tym graniczącym z Rosją i Białorusią regionie wygrała określana jako populistyczna partia Dla Stabilności, która zasiądzie w Sejmie.

Frekwencja wyborów parlamentarnych wyniosła 59 proc. i była wyższa, niż cztery lata temu. Nie odnotowano poważnych incydentów. Trwa liczenie głosów oddanych w Rydze i za granicą.

Posłuchaj
00:45 11970752_1.mp3 Na Łotwie zakończyły się wybory parlamentarne - relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 

Czytaj także:

ng//PAP//IAR

Zobacz także

Zobacz także