Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń elektronicznych w Unii. PE podjął przełomową decyzję
Za dwa lata w Unii Europejskiej będzie jedna, uniwersalna ładowarka do małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych. Od jesieni 2024 roku wspólnym portem ładowania będzie USB typu C. Europosłowie na sesji plenarnej w Strasburgu zatwierdzili unijne przepisy w tej sprawie - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. - Koniec z piętrzącymi się w szafach ładowarkami - mówiła wiceszefowa Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.
2022-10-04, 15:05
Będzie jedna ładowarka do telefonów komórkowych, czytników, aparatów fotograficznych, słuchawek, konsoli do gier, czy przenośnych głośników. Wynegocjowanie przepisów w tej sprawie zajęło ponad dekadę.
- W końcu osiągnęliśmy cel jakim jest ułatwienie życia konsumentom i rozwiązanie dobre dla środowiska - podkreślił europoseł Róża Thun.
- To wyjątkowy dzień dla europejskich konsumentów, jedna uniwersalna ładowarka wielokrotnego użycia ułatwi nam wszystkim funkcjonowanie w coraz bardziej scyfryzowanym świecie - mówiła z kolei europoseł Beata Mazurek.
Te same ładowarki. Apple musi zmienić złącza w UE
Przez ostatnie lata producenci urządzeń mobilnych starali się najpierw dobrowolnie ujednolić standardy i z ponad 30 ładowarek na rynku obecnie są 3 rodzaje. Teraz dobrowolne podejście zostanie zastąpione regulacjami, w przypadku laptopów przepisy wejdą w życie później, bo wraz z końcem 2025 roku.
REKLAMA
Amerykański gigant Apple, który do tej pory wyłamywał się ze wspólnych ustaleń, będzie musiał zmienić złącza w swoich urządzeniach przeznaczonych do sprzedaży w Europie.
Uzgodnienia przewidują też zharmonizowanie szybkości ładowania. Ponadto ładowarka nie będzie już obowiązkowo sprzedawana wraz z telefonem. Szacuje się, że konsumenci na zmianach zaoszczędzą do 250 milionów euro rocznie. Celem przepisów jest też zmniejszenie ilości elektroodpadów.
Posłuchaj
- Jest zgoda w UE na przepisy o usługach cyfrowych. Znamy szczegóły
- Ósmy pakiet sankcji wobec Rosji. Jest wstępne porozumienie w UE
- "5 miliardów euro pożyczek dla Ukrainy". Komisja Europejska podpisała zgodę
IAR
ASP
REKLAMA
REKLAMA