Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Szwedzi wskazali przyczynę
Szwedzka prokuratura zakończyła dochodzenie ws. uszkodzenia gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. Śledczy orzekli, że do uszkodzenia doszło w wyniku eksplozji.
2022-10-06, 18:35
Prokurator Mats Ljungqvist powiedział, że śledztwo potwierdziło podejrzenia o sabotaż, a samo miejsce wybuchów będzie jeszcze badane. - Szwecja, na mocy Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, która jest włączona do szwedzkiego prawa, ma jurysdykcję nad obiektem takim jak Nord Stream w części, która znajdującej się w szwedzkiej strefie ekonomicznej - wyjaśnił.
Polskie śledztwo ws. Nord Stream
Śledztwo ws. uszkodzenia gazociągów prowadzi także Polska. W trakcie postępowania prokuratorzy wyjaśniają między innymi czy doszło do ataku o charakterze terrorystycznym, jak również czy wyciek miał wpływ na środowisko morskie, a jeśli tak, to w jakim stopniu.
Zdarzenia miały miejsce na wodach wyłącznych stref ekonomicznych Szwecji i Danii, jednak ich skutki mogą rozciągać się zarówno na polski obszar morski, jak i na tereny przybrzeżne.
W toku śledztwa polscy prokuratorzy będą również wyjaśniali, czy nie doszło do uszkodzenia podmorskiego kabla elektrycznego łączącego Polskę i Szwecję.
REKLAMA
26 września w rurociągach Nord Stream 1 (NS1) i Nord Stream 2 (NS2) stwierdzono gwałtowny spadek ciśnienia i wyciek gazu. Incydent został rozpoznany przez myśliwiec F-16 duńskich sił powietrznych. Władze w Kopenhadze odkryły łącznie trzy nieszczelności w gazociągach. Duński urząd ds. energii potwierdził, że są to dwa wycieki z NS1 na północny wschód od Bornholmu i jeden z NS2 na południowy wschód od tej wyspy.
- "Jesteśmy w trakcie wojny energetycznej". Niemiecka ekspert o wybuchach gazociągów Nord Stream
- Szwedzko-polski kabel elektryczny uszkodzony przez wybuchy na Nord Stream? Operator sprawdza stan SwePol Link
Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"
dz/tvp.info, PAP, IAR/kor
REKLAMA