more_horiz
Wiadomości

Kiedy odbędzie się koronacja króla Karola III? Jest oficjalna data

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 19:16
Koronacja nowego króla Wielkiej Brytanii Karola III odbędzie się w sobotę 6 maja 2023 roku - ogłosił we wtorek Pałac Buckingham. Ceremonia będzie miała miejsce w opactwie westminsterskim w Londynie. 
Koronacja Karola III odbędzie się 6 maja 2023 r.
Koronacja Karola III odbędzie się 6 maja 2023 r.Foto: PAP/Euan Cherry / Avalon

Koronacji dokona arcybiskup Canterbury, Justin Welby. Wraz z Karolem III koronowana jako królowa małżonka zostanie też jego żona Camilla.

Ogłoszona data jest o cztery tygodnie wcześniejszą niż ta, o której spekulowały media. Kilka dni temu amerykański serwis Bloomberg, powołując się na pragnącego zachować anonimowość urzędnika brytyjskiego rządu, podał, że koronacja miałaby się odbyć w sobotę 3 czerwca. Ta data wyglądała na bardzo prawdopodobną, gdyż byłoby to niemal dokładnie w 70. rocznicę koronacji, matki Karola III, Elżbiety II.

Koronacja będzie skromniejsza niż kiedyś?

Pałac Buckingham w wydanym oświadczeniu nie przekazał zbyt wielu szczegółów na temat koronacji poza tym, że będzie zarówno odzwierciedlała rolę monarchii we współczesnym świecie, jak i ma być zakorzeniona w tradycji.

Może to być pośrednim potwierdzeniem informacji, które w miniony weekend podał "Daily Mail", że koronacja będzie znacznie krótsza, skromniejsza i z mniejszą liczbą zaproszonych gości niż w przypadku Elżbiety II. Według tej gazety miałaby trwać tylko godzinę, podczas gdy w 1953 r. były to cztery godziny.

Karol III został królem automatycznie w chwili śmierci swojej matki Elżbiety II - 8 września. To, że koronacja odbędzie się dopiero po kilku miesiącach, jest zupełnie normalne. W przypadku Elżbiety II ten okres był nawet dłuższy - objęła ona tron 6 lutego 1952 r., a koronowana została 2 czerwca 1953 r.

Czytaj także:

PAP/kp/kor

Zobacz także

Zobacz także