Amerykanie wybudują elektrownię jądrową w Polsce. Kamala Harris: to korzystne dla wszystkich

Wiceprezydent USA Kamala Harris napisała w piątek na Twitterze, że współpraca z Polską w sprawie projektu wytwarzania energii nuklearnej jest korzystna dla wszystkich. Zadowolenie z zawarcia porozumienia wyraziła również firma Westinghouse oraz sekretarz energii USA Jennifer Granholm.

2022-10-29, 02:42

Amerykanie wybudują elektrownię jądrową w Polsce. Kamala Harris: to korzystne dla wszystkich
Tomasz Trela (Lewica): wszystko wskazuje, że Kamala Harris otrzyma nominację. Foto: Shutterstock/Maverick Pictures

"Podczas moich rozmów z premierem Morawieckim w Warszawie i rozmów telefonicznych stwierdziłam jasno, że partnerstwo z USA w tym projekcie jest korzystna dla nas wszystkich: możemy zająć się kryzysem klimatycznym, wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy i pogłębić strategiczne partnerstwo USA i Polski" - napisała Harris.

Firma Westinghouse powiadomiła z kolei na Twitterze, że "z niecierpliwością oczekuje podjęcia kolejnych kroków w kierunku wsparcia czystej energii dla Polski swoim reaktorem AP1000, który jest najnowocześniejszy z obecnie działających".

Jak potwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki, firma Westinghouse będzie partnerem Polski w budowie pierwszej z dwóch planowanych elektrowni atomowych, która ma powstać na Pomorzu w ramach państwowego programu. Pierwszy z trzech reaktorów elektrowni ma według planów zostać ukończony w 2033 r., zaś kolejne mają być przekazywane co dwa lata.

Sojusz Polski z USA

Sekretarz energii USA Jennifer Granholm oświadczyła, że przyznanie amerykańskiej firmie Westinghouse kontraktu na budowę pierwszej elektrowni atomowej w Polsce znacząco umacnia sojusz Polski i Stanów Zjednoczonych. Według Jennifer Granholm decyzja ta zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i pomoże w walce ze zmianami klimatu.

REKLAMA

Jennifer Granholm podkreśliła, że wybór przez Polskę USA i firmy Westinghouse do realizacji pierwszej części projektu nuklearnego o wartości 40 miliardów dolarów jest bardzo ważną wiadomością.

- Ta decyzja podjęta przez Polskę nie tylko wzmacnia nasze dwustronne partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego na pokolenia, ale również jest jednoznacznym sygnałem dla Rosji, że sojusz transatlantycki jest zdecydowany dywersyfikować dostawy energii, współpracować w dziedzinie klimatu i przeciwstawić się używaniu przez Rosję energii jako broni - mówiła Jennifer Granholm.

Sekretarz energii USA dodała, że Zachód przeciwstawia się niesprowokowanej agresji ze strony Rosji, m.in. dywersyfikując łańcuchy dostaw energii. Jennifer Granholm podkreśliła, że budowa przez Westinghouse elektrowni atomowej w Polsce pomoże stworzyć lub utrzymać 100 tysięcy miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz także: rzecznik rządu Piotr Müller w PR24

dz/IAR, PAP, kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej