"Swoim głosem wsparłem terroryzm". Wymowne plakaty na drzwiach biur europosłów

2022-11-24, 11:17

"Swoim głosem wsparłem terroryzm". Wymowne plakaty na drzwiach biur europosłów
Takie plakaty zostały naklejone na drzwiach biur 54 europosłów, którzy zagłosowali przeciwko przyjęciu rezolucji uznającej Rosję za sponsora terroryzmu.Foto: TT/Beata Płomecka

Na drzwiach biur europosłów, którzy sprzeciwili się w środę w Parlamencie Europejskim przyjęciu rezolucji uznającej Rosję za państwo terrorystyczne zawisły w nocy plakaty z podobizną Putina i napisem "Swoim głosem wsparłem/am terroryzm" - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Parlament Europejski w środę przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Eurodeputowani nie byli jednak w tej kwestii jednomyślni. Rezolucja została przyjęta 494 głosami za, przy 58 przeciw i 44 wstrzymujących się. Za rezolucją głosowali wszyscy polscy europosłowie z różnych grup politycznych w PE - EKR, EPL, Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę i Zielonych.

W rezolucji eurodeputowani wyrażają niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz potępiają nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Czytaj także:

Europosłowie domagają się zaprzestania wszelkich działań wojskowych sił rosyjskich, w szczególności ataków na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną, oraz wycofania przez Rosję wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy. Wzywają do zaprzestania przymusowych deportacji ukraińskiej ludności cywilnej i przymusowych adopcji ukraińskich dzieci, a także do uwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych na Ukrainie.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że decyzja Parlamentu Europejskiego w spawie Rosji jest krokiem spóźnionym, ale dobrym (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

PE przypomniał też w rezolucji, że państwo rosyjskie nadal zaprzecza swojej odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 r. i odmawia współpracy z międzynarodowymi organami wymiaru sprawiedliwości oraz odmawia zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem w Rosji w kwietniu 2010 r.

IAR, Polskie Radio, paw/

Polecane

Wróć do strony głównej