more_horiz
Wiadomości

Spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej. Premier: koncentrujemy się na bezpieczeństwie energetycznym i militarnym

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 14:57
- Rosjanie atakują miasta, infrastrukturę energetyczną i krytyczną Ukrainy. Wraz z nadchodzącą zimą rośnie prawdopodobieństwo kolejnej fali uchodźców - mówił na spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Screen

Mateusz Morawiecki mówił, że "Grupa Wyszehradzka trwale wpisała się w architekturę europejskiego bezpieczeństwa".

- Jako Grupa Wyszehradzka zajmujemy się nie tylko sprawami gospodarczymi, współpracą gospodarczą - to też współpraca turystyczna, kulturalna i społeczna. Ale dziś koncentrujemy się przede wszystkim na bezpieczeństwie energetycznym i militarnym - zaznaczył premier.

Agresja na Ukrainie

Morawiecki dodał, że "agresja Rosji na Ukrainę utworzyła nową sytuację, nowe wyzwania". - Nie tylko nie pozrywała naszych więzi, ale mogę powiedzieć, że umocniła tę współpracę. Dziś natomiast ustaliliśmy bardzo ważne tematy z kilkoma bardzo pozytywnymi konkluzjami - podkreślił.

- Rosjanie atakują miasta, infrastrukturę energetyczną i krytyczną Ukrainy. Wraz z nadchodzącą zimą rośnie prawdopodobieństwo kolejnej fali uchodźców - dodał premier.

Fala uchodźców

Szef polskiego rządu nawiązał do wydarzeń sprzed paru miesięcy. - Nasze kraje stanęły na wysokości zadania. Pół roku temu, gdy dziennie do Polski wpływało ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy, potrafiliśmy wszystkim otworzyć drzwi i otworzyć dla nich serca - podkreśli.


Posłuchaj
00:29 12065484_1.mp3 Mateusz Morawiecki wzywa KE do pomocy V4 w obliczu fali uchodźców (IAR)

 

- Dziś przestrzegamy i wzywamy Komisję Europejską do szybkich działań prewencyjnych, tu i teraz, nie czekając na to, co może się zdarzyć za kilka tygodni - dodał.

Morawiecki stwierdził, że państwa Grupy Wyszehradzkiej mówią jednym głosem. - Komisja Europejska powinna pomagać więcej tym krajom, które poniosły spore koszty, wykonały ogromny wysiłek, by pomóc Ukrainie i Ukraińcom przetrwać te pierwsze miesiące wojny - zaznaczył.

- Określiliśmy również wspólny cel, jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie: Rosja jest zagrożeniem dla Europy. To, co dzieje się na Ukrainie, jest niedopuszczalne. Ukraina musi utrzymać swoją suwerenność i granice. To jest nasze wspólne zdanie - precyzował.

Ceny gazu

Premier mówił również, że "wysoką cenę za rosyjski gaz płaca nie tylko obywatele Ukrainy, ale też obywatele Polski, Słowacji, Czech, Węgier, wszyscy Europejczycy". - Dlatego proponujemy maksymalny pułap ceny gazu na poziomie akceptowalnym dla producentów, a zwłaszcza dla odbiorców gazu - tłumaczył.

- Oczekujemy dużo bardziej zdecydowanej propozycji ze strony KE. [Jeśli chodzi o] Instrument ETS - zamroźmy go przynajmniej na najbliższe dwa lata. Będzie to ogromna ulga na ten trudny sezon zimowy, który jest przed wszystkimi Europejczykami - podkreślił.

Finlandia i Szwecja

Mateusz Morawiecki mówił też, że państwa Grupy doszły do wspólnych konkluzji w zakresie NATO i jego rozszerzenia o Finlandię i Szwecję. - To bardzo ważne wzmocnienie bezpieczeństwa NATO. Zwróciłem się do premiera Orbana o jak najszybszą ratyfikację możliwości przystąpienia Finlandii i Szwecji - zaznaczył.


Posłuchaj
00:23 12065506_1.mp3 Słowacja: Premier o pozytywnej decyzji Węgier ws. przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO

 

- Uzyskaliśmy obietnicę, że na pierwszej sesji parlamentarnej w nadchodzącym roku ta ratyfikacja nastąpi. Jest konkretne zobowiązanie ze strony Węgier i bardzo dziękuję za taką otwartość - mówił.

- Jako członkowie NATO odpowiadamy za osłonę całej wschodniej flanki i cieszę się, że doszliśmy tutaj do takiego porozumienia - skwitował.

Szczyt V4

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w słowackich Koszycach. Polskę reprezentuje szef rządu Mateusz Morawiecki. Wraz z premierami Czech, Węgier i Słowacji politycy omówili bieżące wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, w tym związane z wojną na Ukrainie oraz kryzysem energetycznym.

To pierwszy szczyt premierów organizowany przez Słowację, która od lipca sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Ostatnio szefowie rządów spotkali się w formacie V4 w marcu w Londynie wraz z ówczesnym premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

IAR,Twitter,pkur,kor

Zobacz także

Zobacz także