W Brukseli nadzwyczajne spotkanie ministrów energii państw UE. Kolejna próba uzgodnienia limitów cenowych na gaz
Dziś w Brukseli nadzwyczajne spotkanie ministrów energii unijnych krajów i próba uzgodnienia limitów cenowych na gaz. To jeden z elementów planu bezpieczeństwa energetycznego w skład którego wchodzą także wspólne zakupy gazu i dzielenie się surowcem w sytuacjach kryzysowych. Poprzednie spotkanie w tej sprawie 24 listopada zakończyło się bez porozumienia.
2022-12-13, 05:50
Sprzeciw wielu krajów, w tym Polski, wzbudził poprzednio zaproponowany przez Komisję pułap cenowy na zakup gazu w wysokości 275 euro za megawatogodzinę.
- To nie jest absolutnie to, czego rynek, czego przedsiębiorcy w Polsce, czego odbiorcy indywidualni, czego w ogóle Europa oczekuje, więc uznaliśmy ten dokument za rodzaj żartu - mówiła wtedy minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Limity cenowe na gaz. Propozycja Polski
Proponowany przez Komisję pułap był znacznie wyższy niż cena rynkowa. Wiele krajów uważało, że ten limit powinien wynieść maksymalnie 170 euro. Polska sugeruje, że nie musi być ustalana sztywna stawka i że może to być mechanizm jej określania z odniesieniem do rynków skąd gaz jest dostarczany do Unii. Podkreśla, że nie może to być - jak obecnie - cena spekulatywna.
Jeśli będzie dziś zgoda na pułapy cenowe na gaz to przyjęte też zostaną dwa pozostałe elementy planu energetycznego, czyli wspólne zakupy błękitnego paliwa i solidarne dzielenie się surowcem w sytuacjach kryzysowych.
REKLAMA
W przypadku braku zgody nie jest wykluczone, że ta sprawa zostanie przekazana europejskim przywódcom do decyzji na czwartkowym szczycie w Brukseli.
Posłuchaj
- "Polityka mądrej dywersyfikacji". Prezydent Duda w Berlinie o energetycznej współpracy Polski i Niemiec
- Zamrożenie cen gazu w 2023 roku. Sejm przyjął ustawę w tej sprawie
Zobacz także: europoseł Bogdan Rzońca w PR24
jp/IAR
REKLAMA