Parady ognia i świętowanie dwa razy w roku. Sylwester – tradycje, których możesz nie znać

2022-12-31, 09:05

Parady ognia i świętowanie dwa razy w roku. Sylwester – tradycje, których możesz nie znać
Obchody Nowego Roku na świecie - co kraj to tradycja. Foto: RUSSELL CHEYNE / Reuters / Forum

31 grudnia to dla wielu okazja do zamknięcia pewnego rozdziału. Wraz z końcem kalendarzowego roku oczekujemy nadejścia nowego. Oczekujemy, że 1 stycznia nastąpi pewne odcięcie od tego, co stare, i w kolejny cykl wejdziemy inni. Celebracja Nowego Roku to jednak nie tylko impreza, ale także szereg tradycji, które mają przynieść szczęście, bogactwo i dobrobyt. A te w wielu rejonach świata wydają się bardzo ciekawe.

Ogniste parady i taniec

Szkocja, czyli kierunek nam bliski, bo europejski. Choć kraj ten kojarzyć się może z niezbyt przyjemną, wilgotną pogodą, sposób celebrowania przez Szkotów Nowego Roku zdecydowanie rekompensuje nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne.

Hogmanay, czyli szkockie określenie ostatniego dnia starego roku, to odpowiednik sylwestra i celebracji nadejścia Nowego Roku. Jest to zabawa w wyspiarskim stylu, organizowana z prawdziwą pompą.

30 grudnia

Świętowanie nadejścia nowych 365 dni rozpoczyna się już 30 grudnia. Przez główne ulice stolicy (Edynburga) przechodzi Parada Ognia, czyli pochód tysięcy osób z pochodniami. Wznoszącemu okrzyki i śpiewającemu tłumowi towarzyszą bębniarze, dudziarze. Marsz kończy się koncertem i pokazem sztucznych ogni.

31 grudnia

Ostatni dzień starego roku to oczywiście zabawa do białego rana. W ciągu dnia, zanim rozpoczną się imprezy zakrapiane alkoholem, w mieście odbywa się szereg rodzinnych festynów. Nie zapomina się o zabawie dla najmłodszych, czyli Bairns Afore. Rodziny świętują Nowy Rok przy dobrej muzyce i pokazach fajerwerków, a dzięki wczesnej porze rozpoczęcia dzieci mogą się położyć do łóżek o tej godzinie co zwykle.

Tradycyjna parada z pochodniami ulicami Edynburga, 30 grudnia Tradycyjna parada z pochodniami ulicami Edynburga, 30 grudnia

Dla dorosłych czeka zaś najlepsza – podobno – uliczna impreza na świecie. Na głównej ulicy w mieście, przy dźwiękach muzyki elektronicznej, bawią się tysiące osób.

1 stycznia

By ostudzić zapał pijanych kierowców oraz pomóc w bezpiecznym dotarciu do domu miasto oferuje darmową komunikację. Dla tych, którzy chcą przywitać rok w orzeźwiający i otrzeźwiający sposób, zimna kąpiel w rzece będzie idealna. To doroczna tradycja, która sprawdza się w przypadku wszystkich tych, którzy wyznają zasadę „nowy rok, nowy ja”.

Reveillon – zanurz się w oceanie

Reveillon to prawdziwe święto tańca, zabawy, radości i kąpieli w oceanie. Brazylia, bo o niej mowa, potrafi przywitać Nowy Rok z hukiem.

Sylwester w Brazylii ma wymiar nie tylko rozrywkowy, ale także mistyczny. Ma to związek ze zwyczajem, który miał przybyć do kraju wraz z afrykańskimi niewolnikami. Oddawanie czci bogini oceanu Yemanji jest częścią obchodów zakończenia starego roku i rozpoczęcia nowego.

Brazylijczycy, w podziękowaniu za przeżyty czas i w oczekiwaniu na przyszły, składają bogini kwiaty, oddają się medytacji lub śpiewaniu. Liczą, że przyniesie to szczęście.

Główną rolę w czasie sylwestrowej zabawy odgrywa biel. Tej nocy zgromadzeni na plaży Copacabana imprezowicze, przywdziani w biel, świętują, bawią się i kąpią w oceanie. Kolor biały symbolizuje pokój.

Brazylijczycy w podziękowaniu za stary rok i w oczekiwaniu na to, co przyniesie nowy, wchodzą do oceanu, by oddać cześć bogini Yemenji Brazylijczycy w podziękowaniu za stary rok i w oczekiwaniu na to, co przyniesie nowy, wchodzą do oceanu, by oddać cześć bogini Yemenji

Po północy

To jednak nie koniec zabawy. O północy impreza dopiero się zaczyna, a pokaz fajerwerków w Rio de Janeiro jest uznawany za jeden z najpiękniejszych na świecie.

To jednak nie koniec sylwestrowych zwyczajów. Chwilę po północy, po zakończonym toaście i pokazie sztucznych ogni, mieszkańcy – zgodnie z tradycją – wskakują do oceanu i skaczą przez fale. 7 fal – 7 życzeń. Każda odpowiada jednemu życzeniu.

Palenie kukieł i spacer z walizką

Również Ekwadorczycy kultywują w oczekiwaniu na nowe 365 dni tradycje, które mają im przynieść szczęście.

Co ciekawe, w Ekwadorze 31 grudnia to dzień rodzinnych spotkań, wspólnego biesiadowania i długich rozmów. Okazja do spotkania się całych rodzin, od rodziców, przez dzieci i dziadków, po wujostwo.

Na stole, oprócz przystawek i przekąsek, główną rolę odgrywa indyk. Mięso podawane jest w towarzystwie owoców. Spożywane są też słodkie desery. Oczywiście pije się także szampana.

By towarzyszyło szczęście

Zabawy taneczne nie są jednak tak powszechne jak u nas. Sylwester spędzany w gronie rodzinnym rządzi się w Ekwadorze swoimi prawami. Po noworocznym toaście rodziny wychodzą na ulice, by tam… pożegnać stary rok symbolizowany przez kukłę. Jeśli był udany, lalkę się spala. Jeśli był trudny, kukłę się bije.

W tym dniu popularna jest także żółta bielizna – symbolizująca szczęście, które każdy tego dnia pragnie „przyciągnąć” do siebie. Na ulicach widać poprzebieranych w kolorowe, bogate stroje mieszkańców, noszących obowiązkowy element noworocznej garderoby, czyli maski.

Na ulicach ekwadorskich miast sprzedawane są kolorowe maski, które mieszkańcy ubierają 31 grudnia Na ulicach ekwadorskich miast sprzedawane są kolorowe maski, które mieszkańcy ubierają 31 grudnia

Jednym z ciekawszych zwyczajów sylwestrowych jest… bieg z walizką. Robią to przede wszystkim ludzie, którzy w nadchodzącym roku chcą dużo podróżować. Bieg – im szybszy, tym lepszy – odbywa się wokół domu.

Sylwester dwa razy w roku?

Dla mieszkańców Azji jeszcze w XX wieku sylwester był całkiem normalnym dniem. Wiele krajów tego kontynentu posługuje się bowiem kalendarzem księżycowym. Otwarcie na kulturę europejską, amerykańską, rozpowszechniło, szczególnie wśród młodszego pokolenia, tradycję świętowania Nowego Roku właśnie 31 grudnia.

Teraz okazuje się, że Azjaci świętują Nowy Rok... dwa razy do roku: wtedy kiedy Europa oraz ostatniego dnia kalendarza księżycowego. Najbardziej znanym przykładem tego ostatniego święta jest Chiński Nowy Rok.

Księżycowy Nowy Rok w 2023 przypada 21 stycznia Księżycowy Nowy Rok w 2023 przypada 21 stycznia

W 2023 obchody przypadają na 21 stycznia. Tradycyjnie chińskie domy dekorowane są w tym okresie lampionami. Czas spędza się wtedy w gronie rodziny, celebrując wspólnie nadejście "nowego rozdziału życia". Utarło się, że osobom starszym i dzieciom wręczane są koperty z pieniędzmi (kwoty są zwykle symboliczne). W czasie świąt zamknięte są przedsiębiorstwa, firmy. Dla wielu osób jest to dzień wolny od pracy.

Chiński Nowy Rok jest ściśle związany z konkretnym znakiem zodiaku. Należy jednak pamiętać, że różnią się one od znaków zodiaku związanych z kalendarzem zachodnim. 2022 był rokiem tygrysa. Nadchodzący, 2023, będzie rokiem królika.

lcbelief.pl/ gdziesloncedlanaswschodzi.pl/ chinskiraport.pl/ gov.pl

as/kor

Polecane

Wróć do strony głównej