Japonia uznała Chiny za zagrożenie. Rekordowe wydatki na obronę w przyszłym roku

W przyszłorocznym budżecie Japonii, rekordowe 51 miliardów dolarów będzie przeznaczone na obronność. To oznacza wzrost budżetu resortu obrony o około 30 procent w porównaniu z trwających rokiem.

2022-12-23, 12:28

Japonia uznała Chiny za zagrożenie. Rekordowe wydatki na obronę w przyszłym roku
W ocenie rządu w Tokio, Chiny są zagrożeniem dla Japonii, ale też dla świata. Foto: AFP PHOTO / HO / SPA

Inwestycje w siły zbrojne są częścią nowej polityki Tokio, zgodnie z którą Chiny określono zagrożeniem dla pokoju Japonii oraz całej społeczności międzynarodowej.

Jak ogłoszono w tym miesiącu, do 2027 roku Japonia chce wydawać na wojsko 2 procent PKB, by dorównać standardom Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rekordowe wydatki Tokio na obronność. Na co pójdą pieniądze?

Japonia wyda 1,6 miliarda dolarów na amerykańskie pociski manewrujące Tomahawk oraz 710 milionów dolarów na antyokrętowe rakiety Typu 12 rodzimej produkcji. Nowa broń ma zapewnić Japończykom możliwość uderzania kontrbateryjnego w instalacje rakietowe potencjalnego przeciwnika.

Ministerstwo obrony Japonii chce zakupić około 500 Tomahawków, a dodatkowe 830 milionów dolarów zostanie wydanych na szkolenie żołnierzy w ich obsłudze. Nowy japoński budżet obronny zakłada również inwestycje w budowę okrętów.

REKLAMA

Możliwe nowe podatki

Plan musi zostać jeszcze przyjęty przez parlament, z czym mogą być problemy. Wydatki na wojsko prawdopodobnie spowodują potrzebę przesunięcia środków z polityki społecznej.

Premier Fumio Kishida nie wyklucza również ustanowienia dodatkowych podatków.

China wyzwaniem także dla NATO

O rosnącym wpływie Chin na światowy porządek dyskutowano także w kontekście nowej strategii NATO na madryckim szczycie w czerwvu bieżącego roku. Padło tam stwierdzenie, że "Chiny starają się obalić oparty na zasadach porządek międzynarodowy, w tym w dziedzinie kosmicznej, cybernetycznej i morskiej". Ostrzeżono też Państwo Środka przed bliskimi związkami z Moskwą.

Dodano jednak, że NATO pozostaje "otwarte na konstruktywne współdziałanie" z Pekinem.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej