more_horiz
Wiadomości

Zwierzęta nie lubią sylwestra. Jak im pomóc przebrnąć przez tę noc?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 04:33
Zagłuszenie wystrzałów w domu, spacery z psami tylko na smyczy, a w przypadku zwierząt uwrażliwionych na dźwięki - zastosowanie środków farmakologicznych. To zalecenia behawiorystów przed zbliżająca się nocą sylwestrową. Huk petard i fajerwerków to duży stres dla zwierząt, a dla niektórych z nich śmiertelne zagrożenie.
Jak przygotować zwierzaki do nocy sylwestrowej?
Jak przygotować zwierzaki do nocy sylwestrowej?Foto: Zivica Kerkez/Shutterstock

Behawiorystka, trenerka psów i zoofizjoterapeutka Katarzyna Bargiełowska podkreśliła, że spacery z psami powinny się odbywać w miejscach, gdzie nie ma tych wystrzałów, najlepiej - jeśli to możliwe - wyjechać z nimi poza miasto.

Zwierzęta w sylwestra. Pomóc może farmakologia

Przed Sylwestrem muszą też być wyprowadzane na smyczy lub lince treningowej. Najlepiej, by miały podwójne zapięcie, by smycz była przymocowana zarówno do obroży, jak i szelek. - Szczególne ma to znaczenie u psów, które już są uwrażliwione na wystrzały, natomiast nigdy nie wiemy, jak zareagują psy, które te wystrzały będą przeżywały pierwszy raz - zaznaczyła behawiorystka.

Katarzyna Bargiełowska radzi, by już kilka dni wcześniej przygotować zwierzęta do nocy sylwestrowej. W przypadku zwierząt, które bardzo stresują się hukami, należy udać się do weterynarza, aby ten dostosował odpowiednie środki farmakologiczne.

Posłuchaj
00:29 12120937_3.mp3 Katarzyna Bargiełowska o zapięciach dla psa w sylwestra (IAR) 

Nie zostawiaj zwierzaka w domu

Behawiorystka podkreśliła, że w noc sylwestrową należy zasłonić okna, by zwierzęta nie widziały błysków fajerwerków i petard. Zaleciła również, by wcześniej na oknach zawiesić migające lampki, tak, by podczas Sylwestra nie kojarzyły blasku na zewnątrz bezpośrednio z wystrzałami.

Posłuchaj
00:27 12120937_2.mp3 Katarzyna Bargiełowska: zalecam zawieszenie migających lampek na okna (IAR) 

Ponadto należy zagłuszyć wystrzały, puszczając muzykę, która relaksuje psa. W noc sylwestrową zwierzęta nie powinny zostawać same w domu. Nie należy też otwierać okien i balkonów, tak, by zestresowane zwierzęta nie wyskoczyły.

ms, IAR

Zobacz także

Zobacz także