Behawiorystka, trenerka psów i zoofizjoterapeutka Katarzyna Bargiełowska podkreśliła, że spacery z psami powinny się odbywać w miejscach, gdzie nie ma tych wystrzałów, najlepiej - jeśli to możliwe - wyjechać z nimi poza miasto.
Zwierzęta w sylwestra. Pomóc może farmakologia
Przed Sylwestrem muszą też być wyprowadzane na smyczy lub lince treningowej. Najlepiej, by miały podwójne zapięcie, by smycz była przymocowana zarówno do obroży, jak i szelek. - Szczególne ma to znaczenie u psów, które już są uwrażliwione na wystrzały, natomiast nigdy nie wiemy, jak zareagują psy, które te wystrzały będą przeżywały pierwszy raz - zaznaczyła behawiorystka.
Katarzyna Bargiełowska radzi, by już kilka dni wcześniej przygotować zwierzęta do nocy sylwestrowej. W przypadku zwierząt, które bardzo stresują się hukami, należy udać się do weterynarza, aby ten dostosował odpowiednie środki farmakologiczne.
00:29 12120937_3.mp3 Katarzyna Bargiełowska o zapięciach dla psa w sylwestra (IAR)
Nie zostawiaj zwierzaka w domu
Behawiorystka podkreśliła, że w noc sylwestrową należy zasłonić okna, by zwierzęta nie widziały błysków fajerwerków i petard. Zaleciła również, by wcześniej na oknach zawiesić migające lampki, tak, by podczas Sylwestra nie kojarzyły blasku na zewnątrz bezpośrednio z wystrzałami.
00:27 12120937_2.mp3 Katarzyna Bargiełowska: zalecam zawieszenie migających lampek na okna (IAR)
Ponadto należy zagłuszyć wystrzały, puszczając muzykę, która relaksuje psa. W noc sylwestrową zwierzęta nie powinny zostawać same w domu. Nie należy też otwierać okien i balkonów, tak, by zestresowane zwierzęta nie wyskoczyły.
ms, IAR