"Zmarł jeden z najwybitniejszych teologów XX wieku". Bp Lechowicz o Benedykcie XVI

W wieku 95 lat zmarł w Watykanie papież senior Benedykt XVI. Był biskupem Rzymu w latach 2005-13. Joseph Ratzinger był 265. papieżem w historii Kościoła katolickiego.

2022-12-31, 11:42

"Zmarł jeden z najwybitniejszych teologów XX wieku". Bp Lechowicz o Benedykcie XVI
Biskup Wiesław Lechowicz o Benedykcie XVI: Zmarł jeden z najwybitniejszych teologów XX wieku. Foto: Shutterstock/Maxisport

Podczas pontyfikatu świętego Jana Pawła II działał u jego boku jako jeden z najbliższych współpracowników, a po śmierci Polaka został wybrany na jego następcę.

Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz powiedział, że odszedł przyjaciel papieża Jana Pawła II i Polski, jeden z najwybitniejszych teologów XX wieku.

Życiorys Benedykta XVI

Joseph Alois Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Marktl am Inn w Bawarii, jako najmłodsze dziecko w rodzinie policjanta i gospodyni domowej - Josepha i Marii Ratzingerów.

Dzieciństwo i młodość spędził w Traunstein nieopodal granicy austriackiej. Pod koniec II wojny światowej, w 1945 roku został wcielony do wojska jako pomocnik w artylerii przeciwlotniczej. W latach 1946-1951 studiował filozofię i teologię we Fryzyndze i Monachium.W 1951 roku przyjął święcenia kapłańskie. Podczas Soboru Watykańskiego II był teologicznym doradcą kardynała Josefa Fringsa, arcybiskupa Kolonii i przewodniczącego episkopatu RFN.
Współpracował nad ostateczną wersją najważniejszych dokumentów soborowych.Później zajmował stanowiska w episkopacie Niemiec oraz w Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Watykanie. Arcybiskupem Monachium i Fryzyngi został w marcu 1977, a w czerwcu tego samego roku otrzymał godność kardynalską.Miał tytuł profesora teologii dogmatyki, był autorem kilkudziesięciu książek. Napisał też kilkaset artykułów i rozpraw publikowanych w międzynarodowych pismach teologicznych i dziełach zbiorowych. Był współtwórcą czasopisma teologicznego "Communio".

REKLAMA

W pracach badawczych zajmował się teologią dogmatyczną i fundamentalną, wydał publikacje z zakresu ekumenizmu. Laureat wielu międzynarodowych nagród. Otrzymał kilka doktoratów honorowych, w tym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz w 2000 roku Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.Joseph Ratzinger pełnił wiele ważnych funkcji w Kościele. Przewodniczył między innymi Międzynarodowej Komisji Teologicznej, był członkiem Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan oraz przewodniczącym Papieskiej Komisji Biblijnej.

Zobacz także:

Od 1981 do 2005 roku stał na czele Kongregacji Nauki Wiary.

Przed wyborem na papieża ośmiokrotnie odwiedził Polskę.19 kwietnia 2005 roku, w drugim dniu konklawe, został wybrany na następcę Jana Pawła II. W ciągu 8 lat pontyfikatu opublikował liczne dokumenty, jak konstytucje apostolskie i listy, 3 encykliki, 4 adhortacje apostolskie, a także książki, w tym "Jezus z Nazaretu", która stała się światowym bestsellerem. Zwołał 5 konsystorzy zwyczajnych, podczas których kreował 90 kardynałów. Wśród nominatów było trzech Polaków: Stanisław Dziwisz, Stanisław Ryłko i Kazimierz Nycz. Pontyfikat Benedykta XVI pod wieloma względami był szczególny dla Polaków, także dzięki temu, że papież często wypowiadał się w naszym języku.

REKLAMA

Kiedy w marcu 2006 roku odwiedził polską sekcję Radia Watykańskiego, dziennikarze podarowali mu płyty z nagraniami "Bene detto in polacco" czyli "Dobrze powiedziane po polsku". Tytuł nawiązywał do włoskiej wersji imienia Benedykt - Benedetto. Na płytach znalazły się papieskie wypowiedzi z audiencji generalnych oraz innych spotkań.

Swoją historyczną decyzję o rezygnacji z urzędu Benedykt XVI ogłosił kardynałom po łacinie: "Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową" - powiedział, ustępując.

Posłuchaj

Biskup Wieslaw Lechowicz o Benedykcie XVI: Zmarł jeden z najwybitniejszych teologów XX wieku (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej