Ceny gazu w Europie najniższe od początku wojny. Wyraźny spadek

Ceny gazu ziemnego w Europie spadły do najniższego poziomu od początku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Na rynku holenderskim cena gazu spadła o 4.67 proc. do 72 euro 75 centów za MWh. To prawie pięć razy mniej niż w sierpniu ubiegłego roku.

2023-01-02, 12:37

Ceny gazu w Europie najniższe od początku wojny. Wyraźny spadek
Ceny gazu w Europie najniższe od początku wojny. Wyraźny spadek. Foto: shutterstock.com/Marian Weyo

W ciągu ostatniego miesiąca cena gazu spadła prawie o połowę. Zdaniem ekspertów będzie nadal spadać ze względu na łagodną zimę i duże zapasy gazu w poszczególnych państwach.

Cena gazu ma wpływ na cenę energii elektrycznej, gdyż w wielu państwach europejskich jest on podstawowym paliwem w elektrowniach.

We Francji cena prądu spadła z 1000 euro za MWh w końcu sierpnia ubiegłego roku do 240 euro pod koniec grudnia.

Ogromny spadek eksportu Gazpromu. Nowe dane

Eksport gazu z Rosji do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw przez państwowy Gazprom zmalał w 2022 r. o ponad 45 proc. wobec 2021 r. To spadek ze 185,1 mld m³ do 100,9 mld m³. Dane podała rosyjska firma. Wcześniej Gazprom informował, że wraz ze zmniejszonym popytem ogranicza wydobycie - od stycznia do połowy grudnia spadło ono o blisko 20 proc.

REKLAMA

Po agresji na Ukrainę Rosja zaczęła szybko tracić kolejne rynki gazowe. Próba wymuszenia na krajach europejskich płatności za gaz w rublach spowodowała, że Rosja sama wstrzymała eksport surowca m.in. do Polski, Finlandii i Bułgarii. Z kolei kraje UE znalazły nowych dostawców błękitnego paliwa i dynamicznie rozwijają alternatywne wobec rosyjskiego szlaki dostaw, już dziś będąc w większości uniezależnionymi od gazu ze Wschodu.

Rosja: załamanie gospodarcze. Kraj coraz mocniej odczuwa jej skutki

Mniejszy wolumen sprzedaży do tej pory rekompensowały Rosji wysokie ceny na rynkach światowych oraz zwiększającą się sprzedaż z gazoportów, jednak obecnie ceny gazu spadają do poziomów sprzed rozpoczęcia wojny.

Wpływy z podatków i danin od gazu i ropy stanowią blisko połowę wpływów budżetowych Rosji. Dodatkowo wraz z załamaniem gospodarczym kraj ten coraz mocniej odczuwa spadek wpływów z podatków konsumpcyjnych i dochodowych.

Czytaj także:

IAR/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej