John Kerry w Davos: jeszcze nie przegraliśmy w sprawie klimatu

2023-01-17, 13:57

John Kerry w Davos: jeszcze nie przegraliśmy w sprawie klimatu
John Kerry w Davos. Foto: PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Specjalny wysłannik rządu USA ds. klimatu John Kerry uważa, że wciąż są szanse na ograniczenie globalnego ocieplenia. Konsekwencje zmian klimatycznych są jednym z tematów dyskutowanych podczas Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos.

- Wciąż mamy szansę na ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia C, ale nie jestem pewny czy uda się nam to osiągnąć na tyle szybko, by uniknąć najgorszych konsekwencji - powiedział podczas obrad WEF.

W szwajcarskim kurorcie co roku spotykają się globalni przywódcy, przedstawiciele biznesu i działacze społeczni. Tematem obecnej edycji jest "współpraca w podzielonym świecie".

- Jestem przekonany, że dojdziemy do gospodarki niskoemisyjnej i bezemisyjnej; dojdziemy, bo musimy - oświadczył Kerry. - Nie jestem jednak przekonany, że uda nam się zrobić to na czas - dodał. Jego zdaniem najbardziej dramatyczne konsekwencje zmian klimatycznych dotkną setki milionów ludzi na całym świecie. - Spośród 20 krajów, które najsilniej ucierpią, aż 17 leży w Afryce - przypomniał.

"Pieniądze, pieniądze i pieniądze"

Najbardziej potrzebne, by stawić czoła zmianom klimatycznym i zapewnić gospodarkę niskoemisyjną, są "pieniądze, pieniądze, pieniądze, pieniądze i pieniądze" - stwierdził Kerry.

Zgodnie z wynegocjowanymi w 2015 roku porozumieniami paryskimi należy zatrzymać wzrost średniej globalnej temperatury na poziomie znacznie niższym niż 2 stopnie C względem poziomu z czasów przedprzemysłowych i starać się, by było to nie więcej niż 1,5 stopnia. Wymaga to współpracy państw, firm i społeczeństw.

- Z całym uznaniem dla światowych przedsiębiorstw, spójrzmy prawdzie w oczy. Wiele firm zapowiada osiągnięcie zeroemisyjności do 2050 roku. Ale doskonale wiemy, że nie mają pojęcia, jak miałyby to uzyskać. I większość z nich nie weszła jeszcze na drogę do osiągnięcia tego celu - oświadczył Kerry.

Czytaj także:

PAP/koz

Polecane

Wróć do strony głównej