more_horiz
Wiadomości

Chiny drażnią Tajwan. Kilkadziesiąt wojskowych samolotów naruszyło strefę identyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 11:21
W ciągu minionych 24 godzin Chiny wysłały 34 samoloty wojskowe i 9 okrętów w okolice Tajwanu – poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.
Chiny wysłały w kierunku Tajwanu 34 samoloty
Chiny wysłały w kierunku Tajwanu 34 samolotyFoto: shutterstock/Fasttailwind

Z 34 chińskich samolotów bojowych, które prowadziły działania w okolicach Tajwanu, 20 naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej - stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między obu stronami.

Włączone systemy obrony

Wśród 20 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia ADIZ, znalazły się m.in. Shenyangi J-11, Shenyangi J-16, Chengdu J-10, myśliwce rosyjskiej produkcji Su-30, samoloty BZK-007 UAV i BZK-005 UAV, a także samoloty wojskowe Shaanxi Y-8 w wersji ASW, EW i ELINT.

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na naruszenia strona tajwańska wysłała własne bojowe samoloty (CAP) i okręty wojenne, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej.

Rekordowe naruszenie

Wojsko chińskie regularnie narusza strefę identyfikacji Tajwanu, w styczniu takie naruszenia miały miejsce codziennie – coraz częstsze stają się również naruszenia mediany Cieśniny Tajwańskiej.

Rekordowe naruszenie miało miejsce w grudniu, gdy 71 chińskich maszyn wojskowych prowadziło działania w pobliżu Tajwanu, a 47 naruszyło linię mediany.

Rozmowa z Pragą

Na swoim Twiterze szef tajwańskiej dyplomacji Joseph Wu zareagował na wtargnięcie, stwierdzając "zgaduję, że jest to reakcja Komunistycznej Partii Chin na wsparcie okazane Tajwanowi przez przyjaciół. Cóż, KPCh nie może dyktować, w jaki sposób zdobywamy przyjaciół ani w jaki sposób przyjaciele nas wspierają. Nadal będziemy postrzegani jako siła działająca na rzecz dobra na świecie. Nie możecie tego zmienić przymusem".

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen rozmawiała w poniedziałek telefonicznie z prezydentem-elektem Czech Petrem Pavelem. We wtorek Chiny wyraziły niezadowolenie i stanowczy sprzeciw wobec tej rozmowy.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także