more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda spotkał się z premierem Łotwy. Wśród tematów wsparcie dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 17:15
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Rydze z premierem Łotwy Artursem Kriszjanisem Karinszem. Wśród tematów były kwestie związane z bezpieczeństwem w regionie - bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO czy wsparcie dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.
Prezydent Duda spotkał się z premierem Łotwy. O czym rozmawiali?
Prezydent Duda spotkał się z premierem Łotwy. O czym rozmawiali?Foto: PAP/Andrzej Lange

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Rydze z premierem Łotwy Artursem Kriszjanisem Karinszem i przewodniczącym łotewskiej Saeimy (parlamentu - red.) Edvardsem Smiltensem. Politycy rozmawiali m.in. o współpracy i bezpieczeństwie w regionie.

Jak przekazała Kancelaria Prezydenta, wśród tematów rozmów - szczególnie z premierem Karinszem - były kwestie związane z bezpieczeństwem w regionie.

Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, zbliżający się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie oraz dalsze wsparcie dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy - były także głównymi tematami rozmów, które odbyli wcześniej prezydenci Polski i Łotwy. Andrzej Duda i Egils Levits podkreślali potrzebę powołania specjalnego trybunału do rozliczenia Rosji za popełnione na Ukrainie zbrodnie wojenne.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Łotwy. Jakie są dalsze plany?

Prezydent także odwiedził łotewskie Muzeum Okupacji utworzone w 1993 r. Muzeum upamiętnia okupację sowiecką (1940-1941 i 1944-1991) oraz niemiecką (1941-1944, choć część Łotwy była w rękach Niemców aż do maja 1945 r.). Złożył też razem z łotewskim przywódcą kwiaty pod Pomnikiem Wolności - symbolem niepodległości państwa łotewskiego.

W czwartek prezydent Andrzej Duda ma się spotkać z przedstawicielami Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz łotewskimi gośćmi.

Posłuchaj
00:30 12177228_1.mp3 Prezydent Duda o wspólnych doświadczeniach historycznych Polski i Łotwy w relacjach z Rosją (IAR)

Ostatnim punktem wizyty polskiego przywódcy będzie wspólne z prezydentem Levitsem spotkanie z przedstawicielami środowiska eksperckiego, mediów, instytucji i organizacji pozarządowych, poświęcone aktualnym wyzwaniom w sferze bezpieczeństwa.

Czytaj także:


IAR/PAP/pb/kor

Zobacz także

Zobacz także