Minister Zbigniew Rau rozpoczyna dwudniową wizytą w Sztokholmie. Poruszy kwestie bezpieczeństwa i rozszerzenia NATO
Kwestie bezpieczeństwa i dołączenia Szwecji do NATO zdominują wizytę szefa MSZ Zbigniewa Raua w tym skandynawskim kraju.
2023-02-02, 05:46
Jak podano w komunikacie MSZ, minister Zbigniew Rau spotka się ze swym szwedzkim odpowiednikiem Tobiasem Billströmem oraz marszałkiem parlamentu - Riksdagu - Andreasem Norlénem. Głównym tematem rozmów ma być kwestia wstąpienia Szwecji do NATO.
Zgody na ten krok nie wydały jeszcze Węgry i Turcja. Ankara wprost zadeklarowała, że pozytywnie ocenia kandydaturę Finlandii, ale nie wspiera szwedzkich aspiracji.
- Sprawa nie jest nowa. Zapewnię moich szwedzkich rozmówców, że nasze stanowisko tutaj jest absolutnie jednoznaczne - myślę tu o stanowisku polskim i państw bałtyckich - oświadczył Zbigniew Rau.
Sprzeciw Turcji
Zupełnie inaczej na dołączenie Szwecji do NATO patrzy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
REKLAMA
- Szwecja nie powinna zawracać sobie głowy próbowaniem w tym momencie. Nie powiemy "tak" ich wnioskowi o dołączenie do NATO, dopóki pozwalają na spalenie Koranu - powiedział, nawiązując do ubiegłotygodniowego wydarzenia przed turecką ambasadą w Sztokholmie.
- Trzeba przypomnieć sobie, że w Turcji w maju będą miały miejsce wybory, potem będzie czas intensywnych konsultacji, a potem mamy szczyt NATO w Wilnie. Mówię o tym z wyprzedzeniem, na wypadek gdyby stosowne decyzje na rzecz akcesji Szwecji i Finlandii zapadły wcześniej - zawsze trzeba mieć nadzieję, że może uda się rozwiązać ten problem, który jednak wydaje się poważniejszy, niż zakładaliśmy w czasie szczytu Sojuszu w Madrycie - podkreślił Zbigniew Rau.
Zapewnił również, że Polska jest w tej sprawie w stałym kontakcie z tureckimi partnerami. Warszawa argumentuje, że akcesja Szwecji i Finlandii do NATO ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa wschodniej flanki Paktu Północnoatlantyckiego.
REKLAMA
Drugi element wizyty
MSZ podało ponadto, że drugim elementem podróży szefa polskiej dyplomacji do Szwecji będą spotkania w Uppsali. To między innymi rozmowa z gubernatorem Hrabstwa Uppsala Göranem Enanderem oraz wizyta w Bibliotece Uniwersyteckiej.
Na cmentarzu katolickim na przedmieściach Sztokholmu minister Zbigniew Rau weźmie również udział w ceremonii złożenia kwiatów pod krzyżem i na grobach powstańców styczniowych. Niespełna dwa tygodnie temu minęła 160. rocznica wybuchu tego największego, narodowowyzwoleńczego zrywu przeciwko rosyjskiemu zaborcy.
Zobacz także: wiceminister Paweł Jabłoński w PR24
jp/IAR/kor
REKLAMA
REKLAMA