Historyczne wydarzenie w Kijowie. Dziś szczyt UE-Ukraina

W Kijowie dziś szczyt Unia Europejska-Ukraina. To będzie pierwsze spotkanie w tym formacie od czasu rosyjskiej napaści pod koniec lutego i pierwsze od momentu otrzymania przez Ukrainę statusu kandydata do Unii w czerwcu ubiegłego roku. Z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim będą rozmawiać przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady - Ursula von der Leyen oraz Charles Michel.

2023-02-03, 05:46

Historyczne wydarzenie w Kijowie. Dziś szczyt UE-Ukraina
Przedstawiciele Unii Europejskiej odwiedzili Kijów. Foto: PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

To spotkanie poprzedziła czwartkowa wizyta w Kijowie szefowej Komisji i 15 unijnych komisarzy. Poruszane tematy to negocjacje członkowskie Ukrainy z Unią, sankcje wobec Rosji, powojenna odbudowa.

- Uważam, że Ukraina zasługuje na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Unią już w tym roku - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Jednak ani wczoraj, ani dziś żadne konkretne deklaracje nie padły.

- Ukraina robi duże postępy w spełnianiu wyznaczonych warunków. Ich ocena będzie w raporcie, który zostanie ogłoszony jesienią - mówiła jedynie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Szczyt UE-Ukraina. Projekt deklaracji

Co więcej z projektu deklaracji przygotowanej na ten szczyt zostały usunięte zapisy, że celem rozmów Brukseli z Kijowem jest rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych o co zabiegały Polska i Litwa. Nieoficjalnie wiadomo, że zażądała tego Holandia, która uważa, że deklaracje dotyczące rozpoczęcia negocjacji mogą być składane dopiero po ogłoszeniu jesiennego raportu.

REKLAMA

W dokumencie przygotowanym na ten szczyt napisano, że Ukraina potwierdza swoją determinację w spełnianiu wymogów niezbędnych do jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. Po stronie unijnej jest uznanie przeprowadzanych reform przez władze w Kijowie.

Na razie, co ogłosiła w czwartek szefowa Komisji, Unia zaoferowała Ukrainie ściślejszą współpracę w kilku sektorach i objęcie europejskimi programami. Ursula von der Leyen poinformowała też, że Bruksela proponuje przedłużenie o rok wolnego handlu znoszącego cła i taryfy na ukraińskie towary. Decyzję w tej sprawie podejmą kraje członkowskie.

Padła też deklaracja dotycząca zniesienia opłat roamingowych dla obywateli Ukrainy i objęcie Ukrainy unijnym system płatniczym. To wszystko również znajduje się w deklaracji, która zostanie przyjęta na zakończenie dzisiejszego szczytu. Jest w niej także obietnica, którą ogłoszono już wczoraj, zwiększenia z 15 tysięcy do 30 tysięcy liczby ukraińskich żołnierzy w ramach unijnej misji.

- Rosja będzie musiała także zapłacić za zniszczenia na Ukrainie i za odbudowę kraju - mówiła szefowa Komisji Europejskiej.

REKLAMA

W deklaracji, która dziś zostanie przyjęta zapisano, że Unia pracuje nad wykorzystaniem zamrożonych aktywów Rosji w ramach unijnych sankcji do odbudowy Ukrainy.

Zobacz także:

jp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej