more_horiz
Wiadomości

Kontrakty na gaz jak cyrografy. Morawiecki o relacjach Europy z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 10:55
- Mówimy często o uzależnieniu Europy od rosyjskich surowców i faktycznie, Putin działa trochę jak dealer narkotykowy, a dealer pierwszą dawkę daje za darmo albo bardzo tanio, żeby uzależnić, aby uzależniony przyszedł po więcej i zgodził się na każdą cenę - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki: współpraca Europy wydawała się tania i efektywna, dopóki Władimir Putin nie wystawił właściwego pełnego rachunku
Premier Mateusz Morawiecki: współpraca Europy wydawała się tania i efektywna, dopóki Władimir Putin nie wystawił właściwego pełnego rachunkuFoto: hodim / Shutterstock.com

Szef polskiego rządu powiedział w swoim poniedziałkowym wystąpieniu podczas Stałej Roboczej Konferencji Przeglądowej Wsparcia Ukrainy, że po 1989 roku "w Rosji skończył się komunizm, ale nie skończył się kolonializm, nie zakończyła się wola panowania i dominacji nad innymi narodami".

"Putin działa jak diler"

- Tymczasem Zachód walkę o wolność zamienił na kontrakty z rosyjską oligarchią. Mówimy często o uzależnieniu Europy od rosyjskich surowców i faktycznie, Putin działa trochę jak diler narkotykowy, a diler pierwszą dawkę daje za darmo albo bardzo tanio, żeby uzależnić, aby uzależniony przyszedł po więcej i zgodził się na każdą cenę - powiedział szef rządu.

Dodał, że to, iż Europa dała się tak łatwo uwieść Rosji nie wynika tylko z demonicznych zdolności Putina i Rosji, ale przede wszystkim ze słabości samej Europy.

Morawiecki: pierwszeństwo przed gospodarką ma geopolityka

- Dziś musimy mówić o przebudowie Europy, tak, by pokój i bezpieczeństwo stały się trwałymi podstawami na wiele dekad - mówił.

Zwrócił uwagę, że w latach 90. panowała powszechna wiara, że pieniądze są lekiem na całe zło i także w takich krajach jak Chiny czy Rosja pieniądze zapewnią budowę klasy średniej i doprowadzą do demokratyzacji życia. - Stało się inaczej, dziś trzeba wrócić do politycznego realizmu i pokazać, że pierwszeństwo przed gospodarką ma geopolityka - podkreślił.

Posłuchaj
00:31 12185056_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: odbudowa Ukrainy jest warunkiem koniecznym dla bezpieczeństwa Europy (IAR) 

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Rachunek Putina

- Na realnych rynkach najtańsze rozwiązania mają prawie zawsze ukryte koszty. Współpraca Europy wydawała się tania i efektywna, dopóki Władimir Putin nie wystawił właściwego pełnego rachunku. To miały być zwykłe kontrakty na gaz, a okazały się cyrografem, w którym Europa sprzedała swoją duszę - dodał.

Przyznał, że ze swojego punktu widzenia Kreml popełnił błąd atakując Ukrainę, bo miałby szanse wygrać wojnę z Europą, gdyby krok po kroku uzależniał ją dalej od siebie.

Czytaj także:

- Bohaterska walka narodu ukraińskiego nie tylko ocaliła nie tylko samą Ukrainę, ale wybudziła wiele państw wolnego świata z geopolitycznej drzemki - powiedział premier.

ms/PAP, IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także