Kolejny weekend ogromnych protestów. Francuzi nie chcą podniesienia wieku emerytalnego

Blisko milion ludzi demonstruje we Francji, chcąc wywrzeć presję na rząd, by zrezygnował z planów reformy emerytalnej, w tym podniesienia wieku emerytalnego z 62 do 64 lat - poinformowała AFP. W samym Paryżu na ulicach swoje niezadowolenie demonstrują 93 tys. osób.

2023-02-11, 19:20

Kolejny weekend ogromnych protestów. Francuzi nie chcą podniesienia wieku emerytalnego
Francuzi protestują przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Foto: EPA/TERESA SUAREZ

Po trzech ogólnokrajowych strajkach trwających od początku roku, związki zawodowe mają nadzieję dorównać w sobotę masowej frekwencji z 19 stycznia, kiedy to ponad milion ludzi protestowało w większości francuskich miast. Według informacji przekazanych przez AFP, strajk zgromadził 963 tys. ludzi.

- Jeśli nie są w stanie słuchać, co dzieje się na ulicach i nie są w stanie zrozumieć, co dzieje się z ludźmi, cóż, nie powinni się dziwić, że w pewnym momencie to wybuchnie - powiedziała agencji Reutera w Paryżu pielęgniarka Delphine Maisonneuve.

Rekordziści z Francji

Prezydent Emmanuel Macron twierdzi, że reforma jest "niezbędna" dla zapewnienia rentowności systemu emerytalnego.

Rząd argumentuje, że Francuzi spędzają najwięcej lat na emeryturze spośród krajów OECD, a badania opinii publicznej pokazują, że znacząca większość ludzi niechętnie chce z tego rezygnować.

REKLAMA

Według szacunków ministerstwa pracy podniesienie wieku emerytalnego o dwa lata i wydłużenie okresu wpłat przyniosłoby dodatkowe 17,7 mld euro rocznych składek emerytalnych, co pozwoliłoby systemowi wyjść na zero do 2027 r.

Związki twierdzą, że są na to inne sposoby, takie jak opodatkowanie najbogatszych lub zmuszenie pracodawców lub zamożnych emerytów do płacenia wyższych składek emerytalnych.

Głęboki gniew

Związki liczyły na ogromną frekwencję podczas pierwszych weekendowych protestów od początku ruchu i przyciągnięcie ludzi ze wszystkich grup wiekowych i środowisk, aby pokazać rządowi, że gniew wobec reformy jest głęboki.


Wstępne szacunki organizatorów wskazują, że liczba protestujących w Paryżu wzrosła o około 20 proc. od ostatniego wtorkowego protestu, donosi gazeta Le Figaro.

REKLAMA

Starcia z policją

Pokojowe protesty w Paryżu zostały częściowo zakłócone przez drobne starcia. Podpalono samochód i kilka koszy na śmieci, a siły policyjne użyły gazu łzawiącego i granatów ogłuszających, próbując rozproszyć niektóre z bardziej radykalnych grup, informuje w sobotę policja.

Czytaj także:

. 

IAR/PAP/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej