Kijów będzie produkować zachodnią broń? Media piszą o negocjacjach firm zbrojeniowych

Przedstawiciele brytyjskich firm z sektora zbrojeniowego omawiają w Kijowie plany produkcji na Ukrainie broni i pojazdów wojskowych na brytyjskiej licencji przez spółki joint venture - podał w niedzielę "The Sunday Telegraph". W ocenie dziennika, byłaby to szansa dla Ukrainy na zbliżenie się do NATO, dla Zachodu zaś - na odciążenie zakładów zbrojeniowych od produkcji broni wysyłanej na wojnę.

2023-02-12, 21:58

Kijów będzie produkować zachodnią broń? Media piszą o negocjacjach firm zbrojeniowych
Ukraińcy chcą produkować zachodnią broń. Jak piszą angielskie media, negocjują z firmami zbrojeniowymi z Wielkiej Brytanii. Foto: Martin Hibberd/ Shutterstock

Wysoki rangą przedstawiciel jednej z firm uczestniczących w rozmowach ujawnił gazecie, że o to samo zabiegają przedsiębiorstwa z innych krajów europejskich i Brytyjczycy nie chcą dać się wyprzedzić francuskim i niemieckim.

"The Sunday Telegraph" zaznacza, że jakiekolwiek takie wspólne przedsięwzięcie zapewne będzie wymagało zgody premiera Rishiego Sunaka, choć zarówno Downing Street, jak i ministerstwo obrony odmówiło komentarza, mówiąc, że to sprawa biznesowa.

Zbliżenie do struktur NATO

Ale Ed Arnold, ekspert zajmującego się sprawami bezpieczeństwa londyńskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI), powiedział: "Może to być początkowo przedstawiane jako przedsięwzięcie komercyjne, ale będzie wymagało co najmniej milczącej zgody politycznej".

Jak dodaje, to "wskazywałaby na przyszłą długoterminową współpracę, pogłębiając więzi między Wielką Brytanią a Ukrainą do poziomu, na którym jeszcze nie były", a także przybliżyłoby to Ukrainę do NATO i europejskich struktur bezpieczeństwa.

REKLAMA

Szanse dla przemysłów zbrojeniowych

Według gazety, Ukraina jest chętna do tego, by produkować na licencji zaprojektowaną na Zachodzie broń czy pojazdy wojskowe, a nie tylko ją kupować, jak to miało miejsce przed rosyjską napaścią i otrzymywać, jak to się dzieje obecnie.

To pozwoliłby Ukrainie na utrzymanie miejsc pracy dla dziesiątek tysięcy pracowników sektora zbrojeniowego w miarę przechodzenia z uzbrojenia zaprojektowanego w czasach sowieckich na to zgodne ze standardami NATO. Gazeta przypomina, że Ukraina zarówno w czasach sowieckich, jak i po uzyskaniu niepodległości była znaczącym producentem broni.

Z kolei dla zachodnich sojuszników Ukrainy produkcja tam broni na licencji oznaczałaby możliwość odciążenia własnych zakładów zbrojeniowych, gdyż obecnie wysuwane są obawy, że nie są one w stanie zwiększyć produkcji na tyle, by uzupełniać ich własne zapasy.

Posłuchaj

Jest wzmocnienie starań Ukrainy dotyczących negocjacji z Unią, ale brak decyzji w sprawie wspólnych zakupów amunicji dla Kijowa - tak można podsumować dyskusję europejskich przywódców na zakończonym w nocy unijnym szczycie w Brukseli. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zapisy we wnioskach ze szczytu mówiące o jak najszybszym rozpoczęciu nego 0:45
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej