"Dostarczenie amunicji Ukrainie to najpilniejsza kwestia". Borrell o priorytetach UE
Europa powinna przyspieszyć dostawy amunicji na Ukrainę, a kolejne sankcje wobec Rosji powinny być ambitne - tak mówiła większość ministrów spraw zagranicznych z unijnych krajów przed spotkaniem w Brukseli - informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
2023-02-20, 13:31
Wspólne zakupy amunicji i 10. pakiet restrykcji są głównymi tematami narady.
- Dostarczenie amunicji Ukrainie to najpilniejsza kwestia - podkreślał szef unijnej dyplomacji. - Rosyjska artyleria wystrzeliwuje ok. 50 tys. pocisków dziennie i Ukraina musi być na tym samym poziomie zdolności. Ukraińcy mają armaty, ale brakuje im amunicji. Zrobimy wszystko w tej sprawie, co możemy. Jeśli nam się to nie uda, to wynik wojny jest zagrożony - powiedział Josep Borrell.
Wspólne, europejskie zakupy amunicji mają być organizowane na wzór zakupów szczepionek przeciw COVID-19 i koordynowane przez Komisję. Estonia zaproponowała, by przeznaczyć 4 mld euro na zakup miliona pocisków.
Szef MSZ Litwy: Rosatom powinien być objęty sankcjami
Jeśli natomiast chodzi o sankcje wobec Rosji, to kilka krajów zwróciło uwagę na brakujące elementy w 10. pakiecie przesłanym europejskim stolicom przez Komisję w ubiegłym tygodniu.
REKLAMA
- Rosatom powinien być objęty sankcjami. Decyzje w tej sprawie już są bardzo spóźnione. Wiem, że niektóre kraje zwracają uwagę na obowiązujące kontrakty i bezpieczeństwo energetyczne, to zrozumiałe, ale można wprowadzić okresy przejściowe, tak jak zrobiliśmy to z ropą - podkreślił minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.
Posłuchaj
Także Polska krytykuje brak w 10. pakiecie sankcji embarga na import paliwa nuklearnego, brak zakazu importu rosyjskich diamentów, czy kontyngenty na sprowadzony do Unii kauczuk.
- Kolejne sankcje wobec Rosji. Polskie Radio: ok. 100 osób i firm na czarnej liście
- Była żona Putina obawia się sankcji. Chce sprzedać apartamenty w Hiszpanii
IAR/łl
REKLAMA
REKLAMA