more_horiz
Wiadomości

"Na ulicach Moskwy panowała cisza". Pierwszy dzień wojny oczami korespondenta Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 03:55
- Na ulicach Moskwy panowała cisza, za to państwowe stacje radiowe i telewizyjne emitowały antyukraińskie i antyzachodnie wypowiedzi prokremlowskich polityków i komentatorów - wspomina korespondent Polskiego Radia w Rosji Maciej Jastrzębski.
Na ulicach Moskwy panowała cisza. Pierwszy dzień wojny oczami korespondenta Polskiego Radia Macieja Jastrzębskiego
"Na ulicach Moskwy panowała cisza". Pierwszy dzień wojny oczami korespondenta Polskiego Radia Macieja JastrzębskiegoFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Dziś mija rok od napaści Rosji na Ukrainę. W tym czasie życie straciło tysiące ukraińskich żołnierzy i cywilów. Wojska agresora zniszczyły miasta i wsie. Inwazja zaczęła się 24 lutego 2022 r.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Na kilka godzin przed północą 23 lutego analitycy wojskowi alarmowali, że w ciągu 48 godzin Rosja napadnie na Ukrainę. - Pamiętam, że położyłem się ok. 3 nad ranem według czasu obowiązującego w Moskwie - wspomina moskiewski korespondent Polskiego Radia. Dwie godziny później obudził go telefon z Informacyjnej Agencji Radiowej. Nocny wydawca otrzymał informację, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu minut Władimir Putin wygłosi orędzie. Nim wybrzmiały słowa Władimira Putina o tzw. specjalnej operacji wojskowej, na Ukrainę spadły pierwsze rakiety i lotnicze bomby.

Pierwszy dzień wojny oczami korespondenta Polskiego Radia

- Krótko po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji zadzwonił do mnie ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski - wspomina dziennikarz Polskiego Radia. Dyplomata zapewnił, że w razie konieczności dwójka polskich dziennikarzy: Maciej Jastrzębski i Anna Wróbel z Polskiej Agencji Prasowej, może schronić się na terenie ambasady.

Rosyjska inwazja trwa od roku. Tysiące Rosjan uciekło za granicę, obawiając się mobilizacji, setki opozycyjnych polityków przebywa na wygnaniu i próbuje organizować antywojenne ruchy, mając nadzieję na obalenie kremlowskiego reżimu.

Posłuchaj
00:53 12218240_2.mp3 Rosja: pierwszy dzień wojny oczami korespondenta Polskiego Radia Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Czytaj także:


IAR/pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także