Joe Biden zareagował na porozumienie ws. Irlandii Północnej. "Doceniam wysiłki przywódców i urzędników"
Prezydent USA Joe Biden skomentował, że nowe porozumienie między brytyjskim premierem Rishi Sunakiem a Unią Europejską w sprawie post-Brexitowych zasad handlu dla Irlandii Północnej jest "niezbędnym krokiem" do zapewnienia zachowania pokoju z porozumienia wielkopiątkowego.
2023-02-28, 06:58
- Doceniam wysiłki przywódców i urzędników po wszystkich stronach, którzy niestrudzenie pracowali, aby znaleźć drogę naprzód, która chroni miejsce Irlandii Północnej na rynku wewnętrznym Wielkiej Brytanii, jak również na jednolitym rynku Unii Europejskiej, z korzyścią dla wszystkich społeczności w Irlandii Północnej - powiedział Joe Biden, cytowany przez agencję Reutera.
W poniedziałek po południu w Windsorze brytyjski premier Rishi Sunak podczas wspólnej konferencji z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen ogłosił, że Wielka Brytania i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie zmian w protokole północnoirlandzkim. - Negocjacje te nie zawsze były łatwe, ale chciałbym złożyć ogromny osobisty hołd Ursuli (...). Dzisiejsze porozumienie dotyczy zachowania delikatnej równowagi i wytyczenia nowej drogi naprzód dla mieszkańców Irlandii Północnej - powiedział Rishi Sunak.
Dodał, że uzgodnione zmiany pozwolą zachować "delikatną równowagę" w porozumieniu wielkopiątkowym z 1998 roku, które chroni "aspiracje i tożsamość" wszystkich ludzi w Irlandii Północnej, i "zakończą niepewność" jej mieszkańców.
Porozumienie między Wielką Brytanią a UE
Jak ocenił doktor Nikos Skoutaris z University of East Anglia, specjalizujący się w prawie unijnym, "w sprawie Irlandii Północnej Londyn uzyskał od Unii zaskakująco wiele". Jego zdaniem "ta umowa jest bliższa jest tego, co pierwotnie proponował Londyn, niż tego, co proponowała UE". - Nie sądzę, by ktokolwiek spodziewał się takiego kształtu porozumienia - podkreślił.
REKLAMA
Porozumienie zmniejszać ma między innymi biurokrację, jaka powstała w regionie po brexicie. Utrudnienia pojawiły się na przykład przy transportowaniu towarów do Irlandii Północnej z reszty Królestwa: Anglii, Walii i Szkocji. Doktor Nikos Skoutaris wskazał, że skuteczny powinien okazać się nowy system - zakładający tzw. "zielony kanał dla artykułów, które po dotarciu do Irlandii Północnej nie pojadą dalej, ku republice i rynkowi unijnemu. W ten sposób zmniejszy się biurokracja dla tych, którzy przesyłają towary np. z Anglii do Irlandii Północnej.
Posłuchaj
- Wielka Brytania wróci do UE? Ekspert: za brexitem stała polityka, dziś kluczem jest ekonomia
- Dostęp do brytyjskiego rynku przewozów drogowych. Nowe przepisy korzystne dla polskich firm
ng/IAR/PAP
REKLAMA