Pracownicy Memoriału wciąż mają problemy w Rosji. Rewizje i postępowanie ws. "rehabilitacji nazizmu"
W mieszkaniach pracowników Stowarzyszenia Memoriał doszło do przeszukań. Wiadomo, że funkcjonariusze przyszli m.in. do przewodniczącego stowarzyszenia Jana Raczyńskiego i jego zastępcy, historyka Nikity Pietrowa. Memoriał to zlikwidowana przez rosyjskie władze organizacja uhonorowana w 2022 r. pokojową Nagrodą Nobla.
2023-03-21, 08:39
Przeszukanie odbyło się także w mieszkaniu Olega Orłowa, przewodniczącego centrum praw człowieka Memoriał, Iriny Ostrowskiej, Galiny Jordanskiej i Aliony Kozłowej, a także Mariny Poliwanowej, matki jednej z pracowniczek organizacji.
"Rehabilitacja nazizmu" wg Kremla
5 marca w mediach pojawiła się nieoficjalna informacja o wszczęciu wobec pracowników Memoriału sprawy karnej, dotyczącej "rehabilitacji nazizmu", za co grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
W styczniu br. obrońcy praw człowieka ostrzegali, że szef Memoriału Jan Raczyński może zostać oskarżony o "usprawiedliwianie nazizmu" w związku z komentarzem sprzed dwóch lat o współodpowiedzialności Józefa Stalina i Adolfa Hitlera za wybuch II wojny światowej.
REKLAMA
- Rosja: surowe kary za każdy przejaw wsparcia dla Ukrainy. Reżim Putina dokręca śrubę
- Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich - żeby świat nie zapomniał
W lutym organy śledcze wszczęły postępowanie sprawdzające na wniosek organizacji Weterani Rosji, oskarżającej Memoriał o "negowanie zbrodni popełnionych przez wspólników nazistów". Chodziło m.in. o umieszczenie na listach represjonowanych w czasach ZSRR trzech osób uznanych za kolaborantów.
Jak mówił BBC były prawnik Memoriału Kiriłł Korotiejew, przepisy o karach za "rehabilitację nazizmu" są w Rosji stosowane w praktyce za "wszelką krytykę (działań) władz sowieckich w latach II wojny światowej".
Nobel dla Memoriału
Założony w 1987 r. Memoriał, jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych rosyjskich organizacji pozarządowych, w grudniu 2021 r. został uznany przez władze za tzw. zagranicznego agenta, a następnie zlikwidowany.
REKLAMA
Nikita Pietrow jest autorem wielu publikacji naukowych na temat aparatu bezpieczeństwa ZSRR. Pisał o represjach wobec ludności polskiej, w tym o tzw. operacji polskiej NKWD z lat 1937-1938, bezpośrednich wykonawcach zbrodni katyńskiej, fałszowaniu referendum w Polsce w 1946 r. i wyborów w 1947 r. oraz o obławie augustowskiej z lipca 1945 r.
ms/PAP
REKLAMA