more_horiz
Wiadomości

Przepisy dot. oszczędności gazu. Jest decyzja UE

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 13:45
Większość unijnych krajów opowiedziała się za przedłużeniem o rok przepisów dotyczących oszczędności gazu - informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
Większość krajów UE za przedłużeniem o rok przepisów o oszczędnościach gazu
Większość krajów UE za przedłużeniem o rok przepisów o oszczędnościach gazuFoto: Shutterstock/ANTON ZUBCHEVSKYI

Wstępne, polityczne porozumienie osiągnęli ministrowie ds. energetyki państw członkowskich na spotkaniu w Brukseli - poinformowała szwedzka prezydencja. Uruchomiona też została procedura pisemna do ostatecznego zatwierdzenia decyzji i wtedy będzie wiadomo, jak kraje zagłosowały.

Są to regulacje, które jesienią ubiegłego roku Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Przepisy zostały zatwierdzone w sierpniu i dotyczyły zmniejszenia zapotrzebowania na gaz do końca marca tego roku o 15 proc. w porównaniu ze średnim zużyciem w ciągu ostatnich pięciu lat. Polska była przeciwko, kiedy decyzja była zatwierdzana w procedurze pisemnej. Podkreślała, że rozstrzygnięcia wpływające na miks energetyczny i bezpieczeństwo energetyczne unijnych krajów powinny być przyjmowane jednomyślne.

Posłuchaj
00:50 12274334_1.mp3 Większość krajów UE za przedłużeniem o rok przepisów o oszczędnościach gazu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

"Rzeczpospolita Polska nie zgadza się, aby jedno państwo decydowało za inne w polityce energetycznej ani na to, by Komisja Europejska miała kompetencje w tym obszarze" - napisał polski rząd, podkreślając, że polityka energetyczna to wyłączna odpowiedzialność rządów unijnych krajów. Kilka miesięcy później władze zaskarżyły te regulacje do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Czytaj także:

dn/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także