Zakaz importu żywności z Ukrainy. Wiemy, kiedy KE wznowi negocjacje z krajami UE
W niedzielę o 13.00 zostaną wznowione negocjacje Komisji Europejskiej z pięcioma krajami, w tym z Polską, w sprawie nadmiernego importu z Ukrainy - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie zakazu importu ukraińskich produktów.
2023-04-22, 00:34
Przypomnijmy - oferta Komisji przewidywała wprowadzenie zakazu importu do pięciu krajów pszenicy, kukurydzy, słonecznika i nasion rzepaku. Działanie na poziomie unijnym zastąpiłoby jednostronne decyzję podjęte przez kraje o blokadzie importu z Ukrainy.
Czwartkowe negocjacje w tej sprawie nie przyniosły rezultatu, bo Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry uznały propozycję Komisji za niewystarczającą. Piątka państw chce, by zakaz importu objął także olej słonecznikowy, mąkę, miód, cukier, owoce miękkie, jaja, mięso, mleko i produkty mleczne. Ministrowie rolnictwa z pięciu krajów napisali o tym w liście wysłanym do Komisji Europejskiej.
Niedzielne negocjacje mają być prowadzone w ramach wideokonferencji, kolejne rokowania zaplanowano w poniedziałek. Plan jest taki, by we wtorek, przy okazji spotkania ministrów rolnictwa 27 krajów, osiągnąć porozumienie w sprawie zakazu importu.
Wojciechowski: jest nadzieja na kompromis
REKLAMA
- Jesteśmy na dobrej drodze, żeby to porozumienie osiągnąć, dobre porozumienie, które pozwoli przede wszystkim rozładować sytuację dotyczącą ziarna, bo tego się najbardziej obawiamy. Pełne magazyny, pełne silosy i to trzeba rozładować, wstrzymując dodatkowy import ziarna i to jest zawarte w Komisji, jest nad czym dyskutować. Myślę, że będzie kompromis - powiedział Janusz Wojciechowski.
Posłuchaj
Ponad 39 milionów euro ma otrzymać Polska w ramach drugiego pakietu wsparcia dla rolników, którzy odnotowali straty w związku z importem z Ukrainy. Takie są propozycję Komisji Europejskiej, którą muszę jeszcze zaakceptować państwa członkowskie co wydaje się być formalnością - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:46
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Wsparcie UE dla Polski w związku ze zbożem z Ukrainy. Mowa o blisko 40 mln euro
- Nowy program wsparcia dla rolników wszedł w życie. Nawet do 1750 zł na hektar upraw
IAR/ mbl
REKLAMA