Węgry zawarły porozumienie z KE ws. reformy sądownictwa. Unijne fundusze blisko odblokowania
Węgierski rząd poinformował, że osiągnął techniczne porozumienie z Komisją Europejską ws. odblokowania kilkunastu miliardów euro z funduszu spójności. Do pełnego sukcesu potrzebna jest jeszcze polityczna zgoda wszystkich komisarzy.
2023-04-24, 17:03
Dzisiejsze techniczne porozumienie to jeden z ostatnich kroków, by Węgry mogły zacząć korzystać z 13 miliardów euro zablokowanych w funduszu spójności. To nieco więcej niż połowa z 22 miliardów, które zablokowano Budapesztowi w ramach mechanizmu praworządności kilka miesięcy temu.
Reforma sądownictwa
Węgry zobowiązały się na tym etapie negocjacji z Brukselą do reformy sądownictwa. Chodzi między innymi o rolę i uprawnienia Krajowej Rady Sądownictwa, niezawisłość sędziów Kurii, czyli tamtejszego sądu najwyższego, a także zniesienie możliwości kwestionowania przez władze prawomocnych wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Teraz głos w tej sprawie zabiorą europejscy komisarze, bo to od ich politycznej woli zależy czy Węgrom zostaną odblokowane unijne miliardy.
Reforma sądownictwa jest również jednym z 27 tak zwanych kamieni milowych, które Węgry muszą wypełnić, by otrzymać kilka miliardów euro z funduszu odbudowy. Węgry są jednym z krajów, który nie otrzymał środków z funduszu, który miał pomóc europejskim krajom podnieść się po pandemii koronawirusa.
- Węgierski historyk: Budapeszt zdewaluował się w oczach Warszawy
- Węgry chcą ponownych zmian w sankcjach UE dla oligarchów z Rosji. Polska przeciwna
dn/IAR
REKLAMA
REKLAMA