Rosyjska broń jądrowa na Białorusi? Ukraińscy eksperci: musimy współpracować z Polską i Litwą
- W obronie przed zagrożeniem rozmieszczenia przez Rosję broni jądrowej na Białorusi, Ukraina powinna współpracować przede wszystkim z Polską i państwami bałtyckimi - uznali ukraińscy eksperci.
2023-04-25, 17:22
Stwierdzili również, że propozycja prezydenta Andrzeja Dudy o rozmieszczeniu broni atomowej w naszym kraju jest naturalną odpowiedzią na działania Rosji. - Andrzej Duda ma całkowitą rację, ponieważ przemieszcza się granica konfliktu i potencjalnego zastosowania tej broni - powiedział szef kijowskiego Centrum Badań Wojskowych i Prawnych Ołeksandr Musijenko.
Zdaniem eksperta Putin dąży do umiędzynarodowienia wojny przeciwko Ukrainie, by zmusić Zachód do podjęcia rozmów z Moskwą. - Niezależnie od tego, jak bardzo państwa NATO chciałyby tego uniknąć, starcie z Rosją jest coraz bliższe. Rosja dąży do tego - ocenił.
Dodał, że dla Putina konflikt na Białorusi jest wygodny, "chce ją podstawić pod uderzenie i powiedzieć: to nie my, to Łukaszenka, żeby następnie mówić: siadajmy do rozmów, to jest moje ultimatum".
"Tarcza przeciwlotnicza NATO powinna być na Ukrainie"
Musijenko podkreślił, że wynikiem zakończenia wojny na Ukrainie powinno być m.in. pozbawienie Rosji broni atomowej. Ważne jest także - mówił - dalsze wspieranie jego kraju przez sojuszników.
REKLAMA
- Tarcza przeciwlotnicza NATO i środki obrony przeciwlotniczej powinny być na terytorium Ukrainy. I Polska, i państwa bałtyckie, i Ukraina powinny znajdować się w jednym systemie obrony przeciwlotniczej - powiedział.
"Należy współpracować z Polską i Litwą"
Dyrektor Instytutu Polityki Światowej w Kijowie Jewhen Mahda ocenił natomiast, że nie będzie szybkiej reakcji Zachodu na zapowiedzi Putina o broni jądrowej na Białorusi. - Dlatego należy pracować z państwami Trójkąta Lubelskiego (Polska, Litwa, Ukraina), formując wspólną pozycję w tej sprawie. To jest zadanie dla ukraińskiej dyplomacji na maj i czerwiec 2023 r. - wskazał.
Mahda ponadto nadmienił, że należy zwracać uwagę cywilizowanego świata, iż rozprzestrzenianie broni jądrowej zwiększa zagrożenie wojny jądrowej na europejskim kontynencie. - To wyzwanie nie jest przesadą - podkreślił.
- Korespondenci zagraniczni apelują o uwolnienie Evana Gershkovicha. "Jest nastawiony bojowo"
- "Zdolny do przenoszenia broni jądrowej". Korea Północna przeprowadziła kolejny test podwodnego drona bojowego
- Zaporoska Elektrownia Atomowa: sytuacja wciąż niestabilna. "Wzrasta aktywność militarna"
PAP/łl
REKLAMA