Rosyjskie wojska wywiozły uzbrojenie z bazy na Krymie. Są zdjęcia satelitarne

- Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych można potwierdzić, że rosyjskie wojska wywiozły uzbrojenie z jednej z baz w północnej części okupowanego Krymu. Jeszcze w lutym i marcu znajdowały się tam czołgi, pojazdy opancerzone i działa artyleryjskie - poinformował Brady Africk z think tanku American Enterprise Institute (AEI).

2023-04-26, 18:29

Rosyjskie wojska wywiozły uzbrojenie z bazy na Krymie. Są zdjęcia satelitarne
Think tank: rosyjskie wojska wywiozły uzbrojenie z bazy w północnej części Krymu. Foto: Twitter/ArmedForcesUkr

Przedstawiciel ośrodka analitycznego opublikował na Twitterze zdjęcia ukazujące zmiany na terenie rosyjskiej bazy w okresie od 11 lutego do 25 kwietnia. O rezultatach tych obserwacji, poczynionych w ostatnim czasie przez ekspertów AEI, powiadomiła w środę także brytyjska stacja Sky News.

Władze w Moskwie i samozwańcza administracja Krymu uznały, że Kanał Północnokrymski, rozciągający się w północno-wschodniej części półwyspu, może stanowić naturalną przeszkodę w przypadku natarcia ukraińskiej armii. Dlatego nakazano dodatkowo ufortyfikować ten fragment Krymu i zbudować tam linię okopów - donosił pod koniec marca niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

Wcześniej informowano, że umocnienia powstają również na zachodzie Krymu, w tym na tamtejszych plażach.

Na Krymie niemal codziennie można usłyszeć odgłosy eksplozji

"20 marca przeprowadziliśmy atak na linię kolejową w mieście Dżankoj na północy Półwyspu Krymskiego. Ta operacja miała na celu całkowite lub przynajmniej częściowe zniszczenie tras zaopatrzeniowych wroga w kierunku okupowanych terenów południa Ukrainy" - oznajmił dzień później sztab generalny ukraińskiej armii.

REKLAMA

Poczynając od sierpnia 2022 r., na Krymie niemal codziennie można usłyszeć odgłosy eksplozji. Miejscowa administracja z nadania Moskwy za każdym razem utrzymuje, że jest to efekt działań obrony przeciwlotniczej lub skutecznego niszczenia bezzałogowców nadlatujących od strony Ukrainy - przypomniało w połowie lutego Radio Swoboda.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Władze w Kijowie i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.

Czytaj także:

PAP/mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej